Nová japonská raketa H3 se při prvním startu musela sama zničit

Přidat na Seznam.cz

Pozemní dispečeři byli nuceni japonskou raketu H3 zničit poté, co se nezapálily motory druhého stupně, píše web Gizmodo.

Dvoustupňová raketa H3 opustila startovací rampu podle plánu a vznesla se k obloze ve 20:37 středočeského letního času z japonského vesmírného střediska Tanegašima. Teprve po oddělení prvního stupně se začaly dít problémy. Pozemní dispečeři uvedli, že nebyli schopni potvrdit zážeh motoru druhého stupně. Dispečeři pak přijali rozhodnutí zapojit systém ukončení letu rakety s tím, že neexistuje možnost splnění mise.

Na palubě rakety byla pokročilá družice pro pozorování Země ALOS-3, známá také jako DAICHI-3, která byla pravděpodobně zničena v důsledku autodestrukce. Kromě toho není zcela jasné, co se pokazilo, ale JAXA uvedla, že zahajuje vyšetřování. Jednalo se o druhý pokus JAXY o vypuštění H3. Dne 17. února bylo v bodě T-0 vyhlášeno přerušení v důsledku přechodných výkyvů v komunikačním a elektrickém vedení během elektrického oddělení, jak uvedla JAXA ve svém prohlášení.

Deset let připravovaná raketa H3 je považována za další vlajkovou loď Japonska a způsob, jakým bude mít země nepřetržitý přístup do vesmíru. Raketa, která vznikla ve spolupráci JAXA a Mitsubishi Heavy Industries, byla schválena v roce 2013. V důsledku zpoždění ve vývoji má program několikaleté zpoždění.

Zdroj: Gizmodo, JAXA