Norsko vyhostilo 15 ruských úředníků. Vystupovali jako diplomaté, prováděli však špionáž pro Rusko

Přidat na Seznam.cz

Ministryně zahraničí Anniken Huitfeldtová uvedla, že Norsko nedovolí, aby Moskva využívala ruské velvyslanectví k provádění tajných zpravodajských aktivit, informuje BBC.

„Těchto 15 zpravodajských důstojníků je prohlášeno za nežádoucí, protože prováděli činnosti, které jsou neslučitelné s jejich diplomatickým statusem,“ odůvodnila rozhodnutí Norska ministryně zahraničí, informoval oficiální web norské vlády Regjeringen.

Podle norské vlády byli tito zpravodajští důstojníci v Norsku pod diplomatickým krytím. K takovému závěru došli Norové na základě sledování. „Bereme to vážně a nyní podnikáme kroky, abychom čelili ruským zpravodajským aktivitám v této zemi. Nedovolíme ruským špionům působit v Norsku,“ dodala ministryně zahraničí.

Diplomacii to nezabije

Norsko má s Ruskem v Arktidě společnou pozemní hranici o délce 197 kilometrů a jejich vztahy utrpěly během ukrajinské krize. Přestože Norsko není členem Evropské unie, tak uvalilo několik evropských sankcí proti Rusku.

Norská ministryně zahraničí při oznámení posledního vyhoštění zdůraznila, že vláda chce s Moskvou i nadále udržovat normální diplomatické vztahy. Nebudou však akceptovat, aby diplomatické mise byly zneužívány k provádění tajných zpravodajských aktivit.

Podle ruské agentury TASS byli z Norska už v roce 2022 vyhoštěni tři ruští diplomati, ze stejného důvodu, jako nyní.

Špioni, kteří si hrají na diplomaty

Nejde o první a pravděpodobně ani poslední vyhoštění z důvodu proruské špionáže. V posledních měsících bylo nařízeno opustit evropské země desítkám ruských úředníků obviněných ze zneužívání diplomatických výsad k provádění zpravodajské činnosti.

Takové falešné diplomaty vyhostily například Irsko, Nizozemsko, Rakousko, Česká republika i Belgie.

Zdroje: BBC, Regjeringen.no, TASS