Nizozemsko povolilo Ukrajině používat stíhačky F-16 k útokům na ruském území

Přidat na Seznam.cz

Stíhací letouny F-16, které se Nizozemsko chystá poskytnout Ukrajině jako vojenskou pomoc, mohou být použity k útokům na cíle na území Ruska. Toto prohlášení učinila nizozemská ministryně obrany Kaisa Ollongrenová během rozhovoru v průběhu bezpečnostního summitu Shangri-La Dialogue v Singapuru, píše Meduza.

Podle Ollongrenové Nizozemsko na rozdíl od Belgie nezavede žádná omezení ohledně použití těchto stíhacích letounů Ukrajinou. Belgický premiér Alexander de Croo totiž varoval Kyjev před létáním s F-16 v ruském vzdušném prostoru.

„Uplatňujeme stejný přístup jako u jiných dodávek zbraní – jakmile je předáme Ukrajině, oni sami rozhodnou o jejich využití,“ uvedla ministryně. „Pouze je žádáme, aby respektovali mezinárodní právo a právo na sebeobranu podle Charty OSN, což znamená, že je mohou použít k dosažení vojenských cílů nezbytných pro obranu své země.“ Nizozemsko plánuje přesunout na Ukrajinu 24 stíhacích letounů. Dánsko, Norsko a Belgie také přislíbily Kyjevu své F-16. První letouny by mohly být dodány již v červnu či červenci. Celkově se očekává, že Ukrajina obdrží přibližně 45 letadel tohoto typu, píše agentura Interfax.

Zdroj: Meduza, Interfax