Neúspěch pro Rusko: útok na Charkov se napoprvé nezdařil

Přidat na Seznam.cz

Zdá se, že ruský útok na Charkovskou oblast Ukrajiny nebyl úspěšný. Vojenský expert vysvětluje důvody tohoto neúspěchu.

Válka na Ukrajině se ve třetím roce změnila v těžké zákopové boje. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) je na většině frontových linií jen malý pohyb, píše deník T-online.

Aktuálně se boje soustředí na tři hlavní oblasti fronty. Jedna z nich je severně od ukrajinské Sumské oblasti a mohla by naznačovat začátek nové ruské ofenzívy směrem na Charkov. ISW, citující různé ukrajinské a ruské vojenské blogery uvádí, že ukrajinské síly v posledních dnech několikrát ostřelovaly ruské jednotky shromážděné severně od ukrajinské vesnice Žuravka, přímo na ruských hranicích, informuje deník Zeit.

Není jasné, zda ruské síly v těchto místech zůstávají trvale nebo šlo jen o krátkodobý přesun přes hranice. Podle ISW by ruský útok na Sumskou oblast mohl mít za cíl odlákat ukrajinské jednotky z kritických úseků fronty dále na jihu.

Vojenský expert Nico Lange vysvětlil, že ruská ofenzíva na Charkovskou oblast selhala. Hlavním důvodem bylo použití špatně vycvičených vojáků. Rusko v současnosti ztrácí obrněná vozidla rychleji, než je dokáže nahradit nebo připravit k použití na bojišti.

V Luhanské oblasti Ukrajina podle některých zdrojů dosahuje menších pokroků. Ukrajinským silám se údajně podařilo znovu získat některé nedávno ztracené pozice v zalesněné oblasti poblíž Kreminny a u města Terny.

Situace na hranici mezi Charkovskou a Luhanskou oblastí je nejasná. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ruští vojáci dobyli čtyři vesnice v okolí Ivanivky, ale ISW uvádí, že pro toto tvrzení neexistují vizuální důkazy.

Lange upozorňuje, že zprávy o územních ziscích by se neměly přeceňovat. Ruským jednotkám se sice občas podaří dosáhnout malých zisků, ale nejsou schopny je dlouhodobě udržet.

Expert také komentuje zprávy o zničení více než 8 000 ruských tanků. Podle něj už klasické tanky nejsou tak zásadní, důležitější jsou obrněná vozidla a transportéry, které umožňují pěchotě bezpečně se dostat na frontu.

Lange vyzdvihuje úspěch ukrajinské taktiky, která nutí Rusy utrpět velké ztráty tím, že jsou posíláni do boje bez dostatečné ochrany před ukrajinskou palbou.

Zdroj: t-online, Zeit