Netanjahu řekl, že Izrael je připraven přerušit bojové akce na 42 dní, aby osvobodil izraelské rukojmí

Přidat na Seznam.cz

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že je připraven na šest týdnů přerušit válečné akce v pásmu Gazy, aby osvobodil izraelské rukojmí, píše deník Meduza.

„Izrael může pozastavit nepřátelské akce na 42 dní, aby získal rukojmí zpět. Válku však zastavit nemůžeme. Íránci a všichni naši nepřátelé se na nás dívají a chtějí vidět, zda se vzdáme,“ řekl premiér na uzavřeném zasedání parlamentního výboru pro zahraniční věci a obranu.

Deník The Times of Israel vysvětluje, že Netanjahu toto prohlášení pronesl, když komentoval plán na řešení konfliktu na Blízkém východě, který navrhl americký prezident Joe Biden. Podle izraelského premiéra jsou v plánu amerického prezidenta „mezery“.

„Plán předložený Bidenem nebyl úplný. Válka se zastaví, aby se osvobodili rukojmí, a pak se bude jednat. Existují další podrobnosti, které americký prezident nepředstavil veřejnosti,“ dodal premiér.

Americký prezident Joe Biden představil 31. května třífázový plán příměří v pásmu Gazy a propuštění izraelských rukojmích. Plán byl v Hamásu přijat příznivě. Současně dva krajně pravicoví členové izraelské vlády – ministr financí Bezalel Smotrich a ministr národní bezpečnosti Itamar Ben-Gvir – pohrozili rezignací na své funkce a rozpadem vládnoucí koalice, pokud premiér Benjamin Netanjahu na dohodu přistoupí.

Sám premiér trval na tom, že bez propuštění všech rukojmích a zničení vojenských a politických schopností Hamásu nebude trvalé příměří. Vůdce opozice Jair Lapid naopak Bidenův plán podpořil.

Později poradce izraelského premiéra pro zahraniční politiku Ofir Falk uvedl, že Izrael souhlasí s hlavními body plánu, ale mnoho detailů je podle něj třeba ještě doladit. „Není to dobrá dohoda, ale opravdu chceme, aby byli propuštěni všichni rukojmí,“ dodal poradce.

Zdroj: Meduza, The Times of Israel