Nestabilní geopolitická situace v posledních měsících může směřovat k válce mezi USA a Íránem. Doposud zemím podařilo vyhnout přímému vojenskému střetu

Přidat na Seznam.cz

Geopolitická situace je v posledních měsících velmi nestabilní. Značné změny jsou patrné třeba i na Blízkém východě. Odborníci ale upozorňují, že USA se v této oblasti možná již brzy dostane do dalšího přímého vojenského střetu. S Íránem, píše server Defence blog.

Pro plné pochopení současné situace je nezbytné vzít v úvahu nejen nedávné události, ale také širší historický kontext. Obzvláště zásadní je analýza představ a politiky bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa ve vztahu k Íránu, které mohly přispět k „záměrné neznalosti“ skutečné situace v regionu a k zesílení výzev ze strany Teheránu. Trumpův přístup pravděpodobně prohloubil krizi izolace Spojených států a snížil význam vnějších výzev.

Dnes Spojené státy čelí zvýšenému počtu globálních výzev, zatímco jejich možnosti jsou omezeny vnitřními demokratickými procesy a preferencí voličů, kteří chtějí žít stabilní a předvídatelný život. Většina Američanů si možná neuvědomuje, jak globální geopolitické procesy přímo ovlivňují jejich blahobyt a život, včetně takových aspektů, jako jsou ceny pohonných hmot a dostupnost úvěrů.

Uprostřed globálního napětí panuje přesvědčení, že svět může být na pokraji nového velkého konfliktu, srovnatelného s válkou na Ukrajině, kterou iniciovala ruská agrese. V této souvislosti by situace na Blízkém východě pro USA mohla být zrcadlovým obrazem scénáře v ruském Belgorodském regionu, kde Ukrajina zahájila diverzní operaci s cílem rozptýlit nepřátelské síly. Mohlo by se jednat o pokus odvést pozornost USA od primárních míst konfliktu a zmenšit íránské operační zdroje.

Doposud se Spojeným státům a Íránu podařilo vyhnout přímému vojenskému střetu. USA se zaměřily na Íránem podporované skupiny v Jemenu, Sýrii a Iráku v reakci na útoky těchto skupin na americký personál v Iráku a Sýrii. Teherán na oplátku zahájil údery proti skupinám, které podle něj působí v Iráku, Sýrii a Pákistánu proti Íránu, což vedlo k odvetným úderům ze strany Pákistánu.

Do tohoto paradigmatu dobře zapadá zejména nedávná aktivizace Severní Koreje, která projevuje nevyprovokovanou agresi vůči svému jižnímu sousedovi a USA. To vytváří další bod napětí pro státy a potenciálně pokládá základy pro novou válku, píše deník Washington Post.

Je zde pozorovatelná taktika, jejímž potenciálním cílem je odklonit americké síly z míst potenciálního úderu a snížit jejich operační zdroje. Je zásadní posoudit potenciální stažení amerických vojsk ze Sýrie a Iráku s ohledem na dlouhodobou strategii a vnímat kroky Íránu jako případně koordinované s třetí stranou. Existují důvody domnívat se, že tyto události mohou být součástí většího plánu, včetně ruského útoku na Ukrajinu, anexe Běloruska a potenciální invaze do pobaltských států. Může se jednat o přípravu na vstup významného hráče – asijského draka, který je znám svou lstivostí, pragmatismem a strategickým myšlením.

Zdroj: Defence blog, Washington Post