Nespokojení Rusové špehují pro Velkou Británii. Šéf britské zpravodajské služby MI6 vyzývá, aby spolupracovali i další z nich

Přidat na Seznam.cz

Britská tajná zpravodajská služba do svých řad získala řadu Rusů, kteří jsou znepokojení s válkou na Ukrajině. Informaci prozradil šéf MI6 sir Richard Moore a současně vyzývá ostatní, aby zběhli a spolupracovali také, uvádí BBC News.

Sir Richard Moore ve svém projevu na britském velvyslanectví v Praze uvedl, že mnoho Rusů je „tiše zděšeno“, když vidí, jak jejich ozbrojené síly rozprašují ukrajinská města a s hrůzou sledují, jak jejich vojáci pustoší Ukrajinu.

Zpravodajec řekl, že dveře jsou vždy otevřené všem Rusům, kteří se chtějí připojit k britské špionážní agentuře a pracovat na ukončení krveprolití. „Nabídkami pomoci se budeme zabývat s diskrétností a profesionalitou, kterými je moje služba proslulá. Jejich tajemství u nás budou vždy v bezpečí,“ dodal.

V uplynulých 18 měsících po invazi na Ukrajinu již zpravodajská služba MI6 zaznamenala jisté úspěchy při oslovování přeběhlíků. Dle deníku The Telegraph Moore označil Putinův režim a jeho vedení za „nestabilní autokracii“, jejíž neúprosný rozklad odhalila vzpoura Jevgenije Prigožina. Tehdy prý nastal jakýsi klíčový okamžik.

Šéf MI6 při projevu současně vyzval Putina, aby stáhl své vojáky z Ukrajiny. „Nikdo nechce pokořit Putina, tím méně ponížit Rusko, velký národ, kterému špatně vládne. Ale odpověď na tyto hádanky je zcela jasná – stáhnout vojáky z Ukrajiny,“ řekl.

Zdroj: BBC News, The Telegraph, Twitter.com