Nesnesitelná vedra v Řecku s 39 stupni. Panují obavy, aby nedošlo opět k požárům

Přidat na Seznam.cz

První vlna veder roku 2024 pokračuje i dnes, a to s velmi vysokými teplotami.

Je příznačné, že teploměr včera překročil 39 stupňů Celsia v Elefsině v Thébách a Psachně na Euboiu, čímž stanovil nový rekord maximální teploty, píše deník Iefimerida. Vedra zůstanou ve střední a jižní části, situace se ztíží, protože v atmosféře bude malé množství afrického prachu.

Podle meteoroložky ERT Nikolety Ziakopoulou se ve čtvrtek 6. 6. v Egejském moři objeví severní vítr, který přinese mírný pokles teploty do návětrných oblastí. Od nového týdne však očekáváme opětovný vzestup teplot se značnými vedry. Panuje tedy obava, aby opět nedošlo k rozsáhlým požárům jako v roce 2023.

Kvůli loňským požárům na Rhodosu muselo být evakuováno více než 20 tisíc lidí. V destinaci v době záchranných akcí pobývalo zhruba 4000 Čechů a evakuace z postižených oblastí se dotkla stovek z nich, jak uvedl web e15. Video připomíná požár z loňského roku.

Očekávají se nejen vysoké teploty, ale také lokální deště a bouřky. Od moře bude foukat mírný vítr, zatímco koncentrace afrického prachu se zvýší.

Od zítřejšího čtvrtka přichází aura chladu, protože severní vítr v Egejském moři přinese mírný pokles teplot. Předpovědi však naznačují, že od příštího týdne přijde nová vlna veder, informuje NewsIT.

Zdroj: NewsIT, Iefimerida, e15