Nemilosrdné Rusko: Ruská armáda střílí na vlastní ustupující vojáky, ukazují záběry

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinský kanál na Telegramu v pondělí zveřejnil záběry z dronu, které ukazují tři ruské vojáky, jak střílejí na nejméně sedm svých ustupujících spolubojovníků. Podle dostupných informací přešlo Rusko k taktice, že nepotřebné vojáky z vlastních řad je třeba odstranit z cesty.

Video zveřejnil Ishi Svoikh, což je projekt vytvořený s podporou ukrajinského ministerstva vnitra. Projekt byl založen za účelem sdílení fotografií a dokumentů Rusů zajatých a zabitých v bojích na Ukrajině, aby je pomohl jejich příbuzným najít.

Deník KyivPost uvedl, že ukrajinská agentura a odborníci navíc potvrdili pravost videa. Tato tisková agentura uvedla, že příslušníci armády odpovědní za zabití vojáků byli zátarasy, které odborník dále popsal jako jednotky, jejichž úkolem je zabránit vojákům v útěku z boje a v případě nutnosti použít smrtící sílu.

Zdá se, že případné bariérové jednotky střílejí ze svých zbraní do vzduchu jako možné varování před tím, než začnou střílet přímo na ustupující vojáky. Není jasné, zda byli ustupující vojáci střelbou zabiti nebo zraněni. Jason Jay Smart, politický poradce pro postsovětskou a mezinárodní politiku, řekl deníku Newsweek, že střelba Rusů do vlastních jednotek má v ruské vojenské historii dlouhou tradici a byla běžná po celou dobu této války.

Jedná se tak o jejich novou taktiku, jak se údajně zbavit nepotřebných lidí ze svých řad. O přítomnosti ruských bariérových jednotek na Ukrajině již dříve informovalo britské ministerstvo obrany loni v listopadu, jak uvádí deník DailyMail. „Kvůli nízké morálce a neochotě bojovat začaly ruské síly pravděpodobně nasazovat bariérové jednotky nebo blokační jednotky. Tyto jednotky hrozí zastřelením vlastních ustupujících vojáků, aby donutily k ofenzivě, a ruské síly je používaly i v předchozích konfliktech.“

Zdroje: Newsweek, KyivPost, DailyMail