Německý prezident se staví proti příměří na Ukrajině

Přidat na Seznam.cz


Zatímco na Ukrajině zuří válka, někteří západní představitelé trvají na tom, že jediným způsobem, jak ukončit boje, může být příměří. Steinmeier však jakékoli návrhy na uzavření příměří označil za „lehkomyslné“, píše deník DeustcheWelle, pro který německý prezident poskytl rozhovor.

„Protože zavést v této chvíli příměří by v podstatě znamenalo schvalovat veškeré bezpráví, ke kterému již došlo,“ sdělil. Vzhledem k tomu, že ruské síly stále okupují části Ukrajiny, příměří by nyní umožnilo Moskvě udržet si na těchto územích svou přítomnost, přestože by to bylo porušením mezinárodního práva, dodal prezident. „To nemůže být cílem příměří…Takže bohužel nemohu říci, že bych v tuto chvíli viděl nějaké východisko [z války].“

Jak jsme dříve psali v tomto článku, naopak vysocí američtí představitelé se snaží Ukrajinu přiblížit k jednacímu stolu. To odmítá prezident Volodymyr Zelenskyj, jenž prohlásil, že dokud bude Putin u moci, nebude s Ruskem vyjednávat, a uvedl, že jakékoli urovnání musí skončit tím, že Ukrajina bude mít pod kontrolou všechna svá území, včetně Donbasu a Krymu.

Válka na Ukrajině donutila Německo přehodnotit svou politiku

K reakci Německa na ruskou invazi na Ukrajinu a poskytnutí podpory Kyjevu německý prezident uvedl, že v německé politice došlo k velkému „přehodnocení“. S eskalující ruskou agresí vůči Ukrajině a sílícím napětím mezi Moskvou a Západem se Německo dostalo do nezáviděníhodné pozice. Z několika stran na něj mířila kritika, že Berlín Ukrajinu dostatečně nepodporuje a vůči Rusku razí až příliš mírný postoj.

V rámci zásadního politického obratu však německá vláda zvýšila své vojenské výdaje a začala Ukrajině posílat obranné vybavení. Steinmeier uvedl, že německá vláda a obyvatelstvo pochopily, že válka na Ukrajině znamená, že evropská bezpečnost již není zaručena. Německý prezident již dříve připustil, že se v politice vůči Rusku dopustil chyb.

„Jak víte, byl jsem na Ukrajině a mohu říci, že kritika, která se snášela na Německo kvůli podpoře zbrojení, ustoupila a místo toho dnes panuje velké uznání,“ prohlásil.

Německo musí Ukrajincům pomáhat i v nadcházejících zimních měsících kvůli pokračujícím útokům, které jsou součástí ruské strategie „zasáhnout civilní obyvatelstvo, rozmělnit celou zemi“, řekl Steinmeier.
Německý prezident odsoudil jaderné hrozby Moskvy s tím, že jsou „neopodstatněné“ a „neúnosné“.

Zdroj: DeustcheWelle, Pravda24