Německý ministr obrany si není jistý německou armádou. Potřebuje více mužů. Ve hře je nahnat do služby cizince výměnou za pasy

Přidat na Seznam.cz

Německo – Německý ministr obrany vyzval k „vážné celonárodní diskusi“ o budoucnosti armády země a uvedl, že v současném stavu není schopna řešit řadu výzev v oblasti bezpečnostní politiky, kterým Evropa čelí. Boris Pistorius, který od svého nástupu do funkce ministra obrany před rokem často vyzýval k tomu, aby se Německo stalo připraveno na válku, varoval, že Vladimir Putin by mohl zaútočit do osmi let. Dále uvedl, že země musí být připravena čelit ruskému prezidentovi.

Pistorius uvedl, že mír a svoboda, kterým se většina Evropy těšila po desetiletí, již nejsou nezvratnou jistotou a že Německo je jako aktivní účastník bezpečnostní a politické politiky.

Tento týden Pistorius uvedl, že zvažuje umožnit obyvatelům bez německého občanství vstup do armády ve snaze zvýšit počet vojáků ze 181 000 na 203 000 do roku 2031. Hovoří se o tom, že podobně jako v americké armádě, kde mohou lidé doufat v získání občanství výměnou za službu, by účastníci byli odměněni pasem, uvádí deník The Guardian.

Armáda se potýká s chronickým nedostatkem pracovních sil, přičemž k udržení současného stavu je každoročně zapotřebí 20 000 nových rekrutů. Práce v armádě nemá v Německu takový respekt jako jinde, což je dáno válečnou minulostí země.

Generálporučík Alexander Sollfrank, velitel jednotek NATO v jihoněmeckém Ulmu, který by byl zodpovědný za koordinaci přesunů evropských vojsk v případě útoku na některého člena NATO, uvedl, že německá armáda potřebuje nejen zdroje, ale také „viditelné odhodlání k jejich nasazení“.

V obecnější rovině může přijít probuzení v podobě amerických voleb. V Berlíně roste povědomí o tom, jaký dopad by mohlo mít vítězství Donalda Trumpa na financování NATO a na vojenskou strategii Evropy vůči Rusku, uvedl deník Titrespresse.

zdroj: The Guardian, Titrespresse