Německý kancléř Olaf Scholz obhajoval své telefonáty s Putinem

Přidat na Seznam.cz

Německý kancléř Olaf Scholz málokdy otevřeně hovoří o svých telefonátech s kremelským diktátorem Vladimirem Putinem. Na víkendovém občanském dialogu Scholz zmařil veškeré naděje, že by se válečného štváče podařilo přesvědčit, aby ustoupil od svého brutálního tažení proti Ukrajině. Putin totiž opakovaně telefonoval německému kancléři ohledně svého válečného cíle.

Jak sám kancléř uvedl, většina jejich hovorů se týká především ruské invaze na Ukrajině. ,,Kdykoli s Putinem mluvím, říká velmi přesně, že mu jde o to něco dobýt. Chce jen silou zabrat část ukrajinského území,“ řekl Scholz. A nezabrání mu v tom ani velké ztráty ruské armády, se kterými se nyní musí potýkat. V brutální útočné válce proti Ukrajině přišlo o život již mnoho vojáků. ,,Nevíme přesně, kolik ruských vojáků zemřelo. Mohlo by jich však být až 100 000,“ uvedl Scholz, jak píše web Politico.

V minulosti se ruské vedení brutálně zachovalo například v Sýrii a Čečensku, kde bez milosti vyhladilo celou zemi. Putin nemá před ničím žádné zábrany a podle německého kancléře se neštítí ničeho. Přesto chce Scholz nadále používat svůj služební telefon a s Putinem pravidelně komunikovat. Přes všechny okolnosti, které se dějí, je dle jeho slov nutné s diktátorem mluvit a vyjednávat. Důvodem je, že německý kancléř chce zjistit, zda Putin provedl nějaké změny ohledně Ukrajiny, a jaké jsou jeho další plány.

,,Vidíme, jaké krutosti je ruský prezident schopen – ať už v Čečensku, kde v podstatě zničil celou zemi, nebo v Sýrii. Nemá žádné zábrany,“ dodal kancléř. Ten dále uvedl, že s Putinem mají zcela odlišné názory, ale přesto bude v rozhovorech s ním pokračovat, pokud existuje alespoň nějaká šance, že z této situace existuje východisko, píše německý web Bild.

Zdroje: Politico, Bild