Německý bývalý armádní důstojník přiznal špionáž pro Rusko. Uvedl, že tak činil ze strachu z jaderné války

Přidat na Seznam.cz

Bývalý kapitán německé armády se přiznal ke špionáži pro Rusko, což zdůvodnil obavami z možné globální jaderné eskalace v souvislosti s ruským konfliktem na Ukrajině, píší deníky ZDF a The Kyiv Independent.

Čtyřiapadesátiletý muž, identifikovaný jako Thomas H., se během soudního procesu v Düsseldorfu 29. dubna přiznal k obvinění ze špionáže a vyzrazení státního tajemství. „Bylo to špatné. Za tím si stojím,“ přiznal během prvního dne procesu a připustil, že obvinění proti němu byla z velké části přesná.

Strach z jaderného konfliktu

Thomas H., který byl v době svého zatčení v srpnu loňského roku ve služebním poměru, prozradil, že jeho obavy o bezpečnost rodiny zesílily poté, co se setkal s proruským obsahem zdůrazňujícím riziko přerůstání ukrajinského konfliktu v jadernou konfrontaci.

Znepokojen touto vyhlídkou se prý obrátil na ruské úřady, aby zjistil, „kdy to vypukne“. V květnu 2023 údajně navázal kontakt s ruským konzulátem v Bonnu a velvyslanectvím v Berlíně, nabídl jim spolupráci a poskytl citlivé informace.

Thomas H., který pracoval v německém armádním zařízení v Koblenci, jež má na starosti vybavení berlínských ozbrojených sil a testování nové vojenské techniky, údajně fotografoval vojenské dokumenty a doručoval je ruskému konzulátu v Bonnu. Prokuratura tvrdila, že za tyto informace nedostal žádnou odměnu.

„Využil informace, které získal v rámci své profesní činnosti, aby je předal ruské zpravodajské službě,“ uvedli žalobci.

Kromě toho přibližně ve stejné době úspěšně podal přihlášku do krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD).

Několik kontroverzí

Tento případ patří mezi několik bezpečnostních a zpravodajských kontroverzí, kterým Berlín čelí od začátku ruské invaze na Ukrajinu v plném rozsahu.

Začátkem tohoto měsíce německé úřady zatkly dva německo-ruské státní příslušníky podezřelé z přípravy vojenské sabotáže ve prospěch ruské rozvědky.

V březnu navíc rusko-státní média získala nahrávku, na níž vysocí němečtí vojenští představitelé diskutují o zbraních pro Ukrajinu a dalších citlivých informacích, což vedlo k významnému mezinárodnímu diplomatickému incidentu.

Zdroj: ZDF, The Kyiv Independent