Německo umožňuje Ukrajině udeřit na cíle v Rusku německými zbraněmi

Přidat na Seznam.cz

Německá vláda nyní umožňuje Ukrajině použít zbraně poskytnuté Berlínem k útokům na ruské území, jak v pátek oznámil mluvčí vlády, píše deník POLITICO.

Toto rozhodnutí následuje po podobném kroku administrativy prezidenta Bidena, který podle zpráv umožnil ukrajinským silám využívat americké zbraně k útokům na cíle v Rusku. Tento krok představoval obrat v americké politice a zdá se, že německá vláda jej nyní následuje.

„Rusko v posledních týdnech připravovalo, koordinovalo a provádělo útoky z pozic v oblasti Charkova, obzvláště přímo ze sousedícího ruského pohraničního regionu,“ uvedl v pátek mluvčí německé vlády Steffen Hebestreit. Dodal, že Ukrajina „má právo zaručené mezinárodním právem se proti těmto útokům bránit“ a „k tomuto účelu může využít zbraně, které jí byly dodány, v souladu se svými mezinárodními právními závazky včetně těch od nás poskytnutých.“

Kancléř Olaf Scholz v poslední době zdůraznil právo Ukrajiny bránit se údery proti cílům na ruském území v souladu s mezinárodním právem, ale mlčel o tom, zda Berlín Ukrajině udělil povolení použít k tomuto účelu německé zbraně, informuje deník DW.

Scholz zatím odmítl poslat Ukrajině své řízené střely dlouhého doletu Taurus, které by mohly zasáhnout hluboko na ruském území, s obavou, že by to mohlo přivést Německo do přímé konfrontace s Ruskem. Německo ale Ukrajině poskytlo další zbraňové systémy, které by potenciálně mohly být použity proti cílům v Rusku v blízkosti Charkova, včetně samohybných houfnic a raketometů Mars II. Lídři zemí NATO v posledních týdnech diskutovali o tom, zda Ukrajině povolit používat západní zbraně proti vojenským cílům v Rusku. Ukrajinští představitelé argumentovali, že omezení týkající se toho, jak mohou takové zbraně využívat, umožnilo Rusům útočit na Ukrajinu z ruského území bez větší hrozby odplaty.

Zatímco nedávné rozhodnutí Washingtonu znamená změnu politiky, administrativa prezidenta Bidena stále odmítá umožnit Ukrajině použít americké řízené střely k útokům hluboko na ruském území, protože se obává, že by takové útoky mohly válku eskalovat.

Němečtí politici napříč politickým spektrem dnešní oznámení uvítali. Předchozí omezení použití německých zbraní k zasažení cílů v Rusku podle slov Robina Wagenera, člena strany Zelených v Bundestagu, „sloužilo Putinovi v jeho válčení.“

Zdroj: POLITICO, DW