Německo obnovuje povinnou vojenskou službu

Přidat na Seznam.cz

V Německu je v plánu obnovení povinné vojenské služby. Příští týden má německý ministr obrany Boris Pistorius obdržet zprávu o možnostech obnovení branné povinnosti v rámci připravenosti země na válku, uvádí server UNIAN.

Berlín, který je vzdálen téměř 500 kilometrů od nejbližších ruských hranic, údajně nemá pocit bezprostředního ohrožení. Podle nedávného průzkumu je však 52 procent německých občanů pro zavedení nějaké formy branné povinnosti, 43 procent je přitom proti. Myšlenka zavedení povinné vojenské služby je populární hlavně mezi starší generací šedesátníků, lidé mladší 30 let jsou celkově proti.

Mezi další odpůrce branné povinnosti patří kancléř Olaf Scholz, který se v roce 1984 rozhodl místo vojenské služby nastoupit do pečovatelského domu. Řekl, že návrat branné povinnosti není dobrý nápad. 

O možném návratu branné povinnosti v Německu již začátkem března informoval deník Der Spiegel. Německý ministr obrany Boris Pistorius již pověřil vypracováním modelů vojenské služby. Pistorius chce vytvořit pro Německo takový model, který přispěje k „celkové sociální stabilitě“. Vzorem by přitom mělo být Švédsko. O návratu branné povinnosti usilují také pobaltské země. 

Povinná vojna v České republice

Základní vojenská služba je v Česku minulostí již od roku 2005, tehdejší prezident Václav Klaus v listopadu 2004 podepsal zrušení povinné vojenské služby, píše server Army. „Vojna“ tak skončila po téměř 140 letech. 

K možnosti zavedení vojenské služby u nás se nedávno vyjádřil premiér Petr Fiala. Podle něj to u nás nehrozí, informuje deník Blesk. Stejný názor má také bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR generál Jiří Šedivý. Armáda na to ani nemá kapacity. Je totiž třeba lidi ubytovat, mít materiál k vystrojení a vyzbrojení. Vzhledem k tomu, že nikdo nepočítal s tím, že vypukne válka, je armáda podfinancovaná. 

„Nevěnovala se tomu taková pozornost a právě pod tím dojmem, že už se žádná válka na evropském území neodehraje nebo alespoň ne v našem prostoru, tak se sklady vyprázdnily a v současné době se musí celý ten systém znovu nastartovat,“ vysvětlil bývalý náčelník Generálního štábu.

Zdroj: UNIAN, Army, Blesk