Německo je připraveno pomoci deeskalovat napětí v Jihočínském moři, říká jeho ministryně zahraničí

Přidat na Seznam.cz

Německo – Nejvyšší německá diplomatka ve čtvrtek prohlásila, že Čína svými kroky v Jihočínském moři porušuje práva asijských pobřežních států, jako jsou Filipíny, a ohrožuje svobodu plavby, ale dodala, že územní spory je třeba řešit mírovou cestou, protože „svět nepotřebuje další krizi“.

Annalena Baerbocková, ministryně zahraničních věcí, která během návštěvy Manily jednala s filipínským prezidentem Ferdinandem Marcosem mladším a dalšími vrcholnými představiteli, uvedla, že Německo je připraveno pomoci deeskalovat rostoucí napětí, a dodala, že je nezbytné vytvořit „mechanismy“ pro mírové řešení sporů a podpořit dialog.

„V Jihočínském moři vane skutečně bouřlivý vítr a děje se tak uprostřed jednoho z nejdynamičtějších hospodářských regionů světa,“ řekla na tiskové konferenci v Manile prostřednictvím tlumočníka. „Nyní je důležité nastavit mechanismy pro společné řešení napětí mírovou cestou,“ dodala bez bližších podrobností. „Myslím, že se všichni shodneme na tom, že svět nepotřebuje další krizi. Krizí je příliš mnoho najednou,“ uvádí deník ABC News.

Jako symbolické gesto německé podpory Filipínám navštívila Baerbocková velitelství pobřežní stráže v Manile a nastoupila na palubu hlídkové lodi, kde krátce proletěla jedním z řady pozorovacích dronů, které Německo Filipínám darovalo.

Představitelé filipínské pobřežní stráže uvedli, že drony pomohou zemi bránit její územní zájmy v Jihočínském moři, prosazovat námořní zákony a provádět pátrací a záchranné mise při nehodách na moři.

Desetiletí trvající územní spor mezi Pekingem a Manilou se v loňském roce vyostřil a vyvolal obavy, že by mohl přerůst ve velký konflikt, do kterého by se mohly zapojit i Spojené státy, dlouholetý smluvní spojenec Filipín.

Lodě čínské pobřežní stráže a doprovodná plavidla použily proti filipínské pobřežní stráži a zásobovacím plavidlům vojenské laserové a vodní dělo a podnikly nebezpečné manévry v blízkosti sporných mělčin, což Filipíny přimělo k podání velkého počtu diplomatických protestů proti Číně, uvedli filipínští představitelé.

Spojené státy opakovaně varovaly, že jsou povinny bránit Filipíny, pokud se jejich síly, letadla a lodě stanou terčem ozbrojeného útoku, a to i v Jihočínském moři. Čína varovala USA a jejich spojence, aby se nevměšovali do sporu, který je podle ní čistě asijským sporem, a aby v regionu nezvyšovali své síly, přičemž varovala před blíže nespecifikovanými důsledky, uvádí deník News Channel.

Baerbocková uspořádala tiskovou konferenci se svým filipínským protějškem Enriquem Manalem. Německá ministryně zahraničí, která jako první po zhruba deseti letech navštívila Filipíny, aby posílila vzájemné vztahy, citovala rozhodnutí arbitrážního panelu podporovaného OSN z roku 2016, které zrušilo platnost rozsáhlých územních nároků Číny z historických důvodů. Čína se odmítla arbitráže účastnit, její rozhodnutí odmítla jako podvod a nadále se mu brání.

zdroj: ABC News, News Channel