Německá vláda vysvětluje, proč Prigožin zastavil vzpouru

Přidat na Seznam.cz

Podle německých úředníků Prigožin doufal ve větší podporu ruských elit, ale nedostal ji.

Německé ministerstvo zahraničí a ministerstvo obrany se domnívají, že zakladatel Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin vzpouru zastavil, protože doufal ve větší podporu v Rusku, píše deník TSN a deník Natemat.

Ministr zahraničí Tjorven Bellmann a parlamentní státní tajemník ministerstva obrany Siemtje Möller vyslovili domněnku, že majitel Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin zastavil svůj pochod na Moskvu, protože se mu nedostalo očekávané podpory ze strany ruských státních složek.

Zároveň zástupci německé vlády nebyli schopni poskytnout žádné informace o obsahu dohody mezi Kremlem a Prigožinem. Neznají ani místo pobytu Putina, ministra obrany Šojgua a náčelníka generálního štábu ruských ozbrojených sil Gerasimova.

Německé výbory pro zahraniční věci a obranu se mají začátkem týdne sejít na zvláštním zasedání, aby tuto záležitost projednaly.

Připomeňme, že Prigožin včera zastavil svůj pochod na Moskvu 200 km od ruského hlavního města a změnil názor na převrat.

Běloruský diktátor Lukašenko uvedl, že se s Prigožinem dohodl a přesvědčil jeho teroristy, aby vzpouru zastavili.

Podle ruských propagandistů vedl jednání s Prigožinem Alexej Djumin, bývalý Putinův bodyguard a nyní gubernátor Tulské oblasti. Právě jemu se „předpovídá“ jmenování ministrem obrany Ruské federace místo Šojgua.

Podle ruských propagandistů během „pochodu na Moskvu“ Wagnerovci zabili nejméně 13 ruských vojáků. Jedná se o vojáky, kteří byli na palubě sestřeleného letadla. Ruské vzdušné a kosmické síly přišly nejméně o 7 letadel.

Zdroj: TSN, Natemat