Německá kontrarozvědka: Němečtí extremisté bojují na Ukrajině za Rusko ve větším počtu než za Ukrajinu
Spolková bezpečnostní služba zjistila, že v konfliktu na Ukrajině bojují desítky Němců, informovalo ministerstvo vnitra. Šokující je, že většina z nich je na straně Kremlu. Skutečný počet bojovníků může být vyšší, protože služby shromažďují informace pouze o extremistech, píše deník Focus.
Německé bezpečnostní služby zaznamenaly odchod 61 osob ze země „s vazbami na extremismus nebo politicky motivované trestné činy“, přičemž mezi nimi byli jak pravicoví, tak levicoví extremisté. Z této skupiny opustilo Německo 39 osob „s úmyslem účastnit se nepřátelských akcí“. Z nich 27 bojuje na straně Ruska a 12 na straně Ukrajiny. U většiny z nich má Berlín konkrétní informace o jejich účasti v bojích.
Jelikož německé úřady shromažďují informace pouze o osobách spojených s extremismem, nezahrnují například mnoho bývalých vojáků Bundeswehru, kteří „vstoupili do Mezinárodní legie v rámci ukrajinské armády“, poznamenala ukrajinská agentura Unian.
Účast v zahraničních bojových operacích není trestná, pokud zahrnuje službu v oficiální armádě, vysvětlilo německé ministerstvo vnitra. To však nechrání před vyšetřováním možných válečných zločinů, zdůraznil německý portál, který se dotázal spolkové prokuratury, zda budou dobrovolníci vyšetřováni. Státní zastupitelství se k tomu odmítlo vyjádřit.
Poslanec CDU Roderich Kiesewetter tento postoj orgánů činných v trestním řízení kritizoval. „Dobrovolníci, kteří se dobrovolně připojí k ruským ozbrojeným silám nebo teroristickým skupinám, aby se zúčastnili útoku na Ukrajinu, by měli být po návratu do Německa postaveni před soud,“ řekl a poukázal na to, že pouhá účast ve válce na straně Ruské federace znamená „systematické zapojení do válečných zločinů a porušování lidských práv“.
Zahraniční dobrovolníci ve válce na Ukrajině. Je to legální?
Samotná účast v bojových akcích na Ukrajině není podle německého práva trestná, pokud jde o službu v oficiální armádě. Jiná situace je v případě „dobrovolnických jednotek“ nebo „domobrany“. V tomto případě lze bojovníky klasifikovat jako žoldáky, uvedl mluvčí spolkového ministerstva spravedlnosti.
Ukrajinská i ruská legislativa počítá s možností občanů jiných zemí sloužit v armádě a účastnit se bojových akcí, vysvětlil Unian s tím, že mezinárodní právo sice tuto možnost připouští, ale jednotlivé země mohou svým občanům zakázat službu v armádě jiné země, natož účast v bojových akcích.
V ukrajinské armádě tak vznikla dobrovolnická Mezinárodní legie, v níž bojuje zejména velké množství gruzínských a běloruských dobrovolníků, poznamenává agentura a zdůrazňuje, že Wagnerova skupina, která bojuje na ruské straně, „je i podle ruského práva nelegální organizací, takže cizincům bojujícím v této formaci hrozí po návratu do země trestní odpovědnost“.