Někteří ruští vojáci se odmítají vrátit na frontu a raději páchají sebevraždu. Muž vyskočil z okna před zraky matky

Přidat na Seznam.cz

Ruští vojáci se průběžně vracejí zpět do Ruska, ale pouze do té doby, než dostanou rozkaz vrátit se ke své jednotce na frontu. Mnozí z nich to psychicky nevydrží a raději si vezmou život, než aby se vrátily na Ukrajinu, uvedl deník Daily Mail.

Deník nedávno informoval o příběhu Michaila Ljubimova, který se minulý měsíc vrátil do moskevského bytu své matky. Během tří měsíců na frontě byl tento pětadvacetiletý mladík svědkem scén, které vyvolávaly jen stěží uvěřitelné hrůzy. Den předtím, než se měl hlásit zpět na další službu na frontě, se před zraky své matky vrhl z okna v desátém patře a spadl na zem. Jeho tragický příběh nabízí objevný pohled na stav ruské armády.

Vzhledem k tomu, že se v ní uplatňuje přístup k válčení jako v mlýnku na maso a na bojištích po celé východní Ukrajině se vlna za vlnou ženou branci do tankové a dělostřelecké palby, morálka nikdy nebyla nižší. Podle odhadů šéfa norské armády bylo zabito nebo zraněno přibližně 180 000 Rusů.

Jeden ruský odvedenec nedávno popsal, jak byl svědkem toho, jak si zoufalý voják vzal život poté, co poprvé okusil válku.

„Odpálil si v rukou granát a před mýma očima se roztrhl vejpůl,“ řekl voják.

Jiní se snaží vyhnout poslání na Ukrajinu tím, že se stanou zdravotně nezpůsobilými. Na internetu se objevují hrůzná videa, na nichž muži nechávají své přátele, aby jim rozbili ruce nebo nohy kladivy. Od doby, kdy byla před pěti měsíci vyhlášena pověstná Putinova „částečná mobilizace“, se v Rusku prudce zvýšil počet internetových vyhledávání na téma „jak si zlomit ruku“ nebo „jak si doma zlomit nohu“.

Americký deník Politico informoval, že ačkoli odvody oficiálně skončily na konci října, kdy ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že ruská armáda již získala dostatek mužů, skutečností je, že muži v bojovém věku jsou stále v tichosti tlačeni do služby.

Zdroj: Daily Mail, Politico