Několik zemí EU souhlasilo s vybudováním „dronové zdi“ na hranici s Ruskem

Přidat na Seznam.cz

Skupina zemí, včetně pobaltských států, Polska, Norska a Finska, souhlasila s vytvořením „dronové zdi“, která by pomohla bránit jejich společné hranice, uvedla litevská ministryně vnitra Agne Bilotaiteová v rozhovoru.

Oznámení přichází poté, co polský premiér Donald Tusk dříve v květnu řekl, že Polsko podepsalo smlouvu o připojení k evropské iniciativě Sky Shield, která v současnosti zahrnuje 21 zemí. Iniciativa si klade za cíl vytvořit systém protivzdušné obrany ve stylu Iron Dome pokrývající členy NATO v celé Evropě.

„Jedná se o zcela novou věc – dronovou hranici od Norska po Polsko, jejímž účelem by byla ochrana naší hranice pomocí dronů a dalších technologií. Nejen fyzická infrastruktura, sledovací systémy, ale také využití dronů a dalších technologií, které by nám umožnily chránit se také před provokacemi nepřátelských zemí a zabránit pašování zboží,“ uvedla Bilotaiteová. Návrh by využíval jak vlastní drony, tak protidronové systémy, píše deník Ukrajinska Pravda.

Plán je podle ní zatím ve fázi formování a neexistuje žádný konkrétní časový plán, kdy bude realizován, píše deník Kyiv Independent.

„Je jasné, že pokud se dohodneme na společných řešeních, mohli bychom požádat o evropské fondy, pokud budeme prezentovat (potřebu) jako region, je vysoká pravděpodobnost, že získáme finanční prostředky od Evropské komise,“ řekla Bilotaiteová.

V souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině a rozsáhlým používáním bezpilotních letounů a raket k úderům na civilní cíle se země na východním křídle NATO snaží zlepšit své schopnosti protivzdušné obrany proti potenciálním ruským hrozbám.

Zdroj: Ukrajinska Pravda, Kyiv Independent