Nejvyšší hrozba od 2. světové války. Polsko zaznamenalo nárůst dobrovolníků pro vojenský výcvik

Přidat na Seznam.cz

Poláci chtějí bránit svou zem a obávají se nárůstu agrese ze strany Ruska. Proto tisíce dobrovolníků z řad civilistů absolvuje vojenský výcvik z iniciativy polské armády, uvádí server Euronews.

Polská armáda zahájila iniciativu pro rekrutování mladých Poláků, které má důkladně vycvičit. 28denní výcvikový tábor nazvaný Holidays with The Army poskytne základní vojenský výcvik lidem starším 18 let. Mnozí z nich jsou přitom čerstvými absolventy středních škol. Každý z nich navíc obdrží odměnu 6 000 zlotých (v přepočtu téměř 35 tisíc korun).

Na konci výcviku každý z dobrovolníků složí vojenskou přísahu. V případě, že se rozhodnou pro vojenský život, mohou vstoupit do složky profesionálních ozbrojených sil, nebo mohou být v pohotovosti jako vojenští záložníci.

Zdá se, že o tento program polské armády je velký zájem. V původním plánu výcviku konajícího se na 70 místech po celém Polsku bylo rekrutování 10 tisíc dobrovolníků. Již teď je jich více než 11 tisíc. Poláci se cítí být ohroženi již od začátku invaze Ruska na Ukrajinu v roce 2022, jak uvedl mluvčí polského ministerstva obrany mjr. Michal Tomczyk.

,,Takovou hrozbu jsme neměli od druhé světové války,“ řekl Tomczyk.

Polsko navíc jako země NATO i Evropské unie čelí hrozbě, protože se nachází poměrně blízko Ruska. Již několikrát ruské rakety dopadly na polské území.

Polsko čelí nelegálním migrantům

Polský premiér Donald Tusk v květnu řekl, že Polsko čelí hybridní válce v oblasti nelegální migrace, informoval server Politico. Kvůli tomu byla země nucena posílit infrastrukturu východní hranice, aby odradila případné migranty, kteří ve velkém vstupují do země z Běloruska. Tusk potvrdil své přesvědčení o tom, že Lukašenkova vláda v zemi spoluorganizuje tuto praxi, protože se země stále častěji projevuje agresí vůči Polsku. To potvrzuje také nedávný incident, kdy na hranici s Běloruskem migranti zaútočili na polské představitele a zabili jednoho vojáka, připomíná server Euronews.

Zdroj: Euronews, Politico