Nejvyšší čínský diplomat navštívil Moskvu. Pokud se Čína spojí s Ruskem, dojde ke světové válce, varuje Zelenskyj

Přidat na Seznam.cz

Moskvu navštívil nejvyšší čínský diplomat Wang Yi, informuje ruská státní tisková agentura TASS. Tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že je možné, že se diplomat setká s diktátorem Vladimirem Putinem. Zelenskyj zase varoval před katastrofálními následky, ke kterým by mohlo dojít, kdyby se Rusko a Čína spojily.

Peskov poznamenal, že vztahy mezi Čínou a Ruskem jsou velmi komplexní a že si jsou obě země spojenci. „Agenda je jasná a velmi rozsáhlá. Je o čem hovořit,“ komentoval Peskov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělím rozhovoru pro noviny varoval Čínu před podporou Ruska. Uvedl, že by vojenská podpora Ruska ze strany Číny mohla vést ke světové válce, informuje deník The Jerusalem Post.

Nelíbí se to ani USA

Čína dostala varování už dříve od Spojených států. Americký diplomat Antony Blinken v sobotu upozornil čínského vrchního čínského diplomata Wanga, jaké následky by mohlo mít zapojení Číny do konfliktu. Představitel pekingských zájmů však prohlásil, že USA nejsou v pozici, kdy by mohly vznášet podobné požadavky.

„Je pro nás důležité, aby Čína v této válce nepodporovala Ruskou federaci,“ řekl Zelenskyj německému deníku Die Welt. „Ve skutečnosti bych si přál, aby byli na naší straně. V tuto chvíli si však myslím, že to není možné,“ vyjádřil ukrajinský prezident obavy a také zklamání nad tím, že Čína nepodporuje ukrajinské obránce.

„Vidím však pro Čínu příležitost celou věc pragmaticky zhodnotit. Protože pokud se spojí s Ruskem, tak dojde ke světové válce a já si myslím, že si to Číňané neuvědomují,“ dodal Zelenskyj.

Zdroje: TASS, The Jerusalem Post