Největší západní banky nadále odvádí peníze do ruského státního rozpočtu. Loni to bylo více než před vypuknutím války na Ukrajině

Přidat na Seznam.cz

Největší západní banky, které nadále působí v Rusku, odvedly do ruského rozpočtu v roce 2023 na daních 800 milionů eur (více než 20 miliard korun), což je čtyřikrát více než před plnou invazí Moskvy na Ukrajinu, píše server Kyiv Independent.

Bezprostředně po ruské plnohodnotné invazi na Ukrajinu v roce 2022 zaznamenaly ruské banky – stále více izolované od globální ekonomiky a zatížené tvrdými západními sankcemi – pokles zisku o 90 % ve srovnání s rokem 2021.

Navzdory tomu se ruskému bankovnictví opět daří. Ruská státní banka Sberbank vykázala v roce 2023 rekordní roční zisk ve výši 16,3 miliardy dolarů, což představuje více než pětinásobný nárůst oproti roku 2022.

Sedm evropských bank s největšími aktivy v Rusku – Raiffeisen Bank International, UniCredit, ING, Commerzbank, Deutsche Bank, Intesa Sanpaolo a OTP – vykázalo v roce 2023 společný zisk přes 3 miliardy eur. To je třikrát více než v roce 2021, píše server Telegraph.

Tento skokový nárůst ziskovosti vedl k tomu, že evropské banky zaplatily na daních přibližně 800 milionů eur, zatímco v roce 2021 to bylo 200 milionů eur, uvádí analýza Kyiv Independent. To bylo navíc k ziskům amerických věřitelů, jako jsou Citigroup a JPMorgan.

Daně zaplacené bankami odpovídají přibližně 0,4 % všech očekávaných neenergetických příjmů ruského rozpočtu na rok 2024, uvedl deník Kyiv Independent.

Zdroj: Kyiv Independent a Telegraph