Největší tanková bitva celé války. U Vuhledaru přišlo Rusko o 130 tanků

Přidat na Seznam.cz

Během třítýdenní ofenzivy u Vuhledaru ztratila ruská armáda nejméně 130 tanků, jak uvádí web The New York Times.

Největší tanková bitva mezi Ruskem a Ukrajinou se odehrála u hornického města Vuhledar. Bitva trvala tři týdny.

Jak probíhala tanková bitva u Vuhledaru

Rusko zopakovalo chybu z loňského roku. Útočníkům se nejen nepodařilo dobýt město, ale také ztratili velké množství tanků. Ruská armáda opět přešla do útoku s velkými kolonami techniky. Později je ukrajinská armáda zničila, jak uvádí deník Pro Ukraine.

Podle údajů ozbrojených sil ztratila ruská armáda během ofenzivy na Vuhledar nejméně 130 tanků a obrněných transportérů. Proto jsou nyní pole v okolí města poseta ohořelou ruskou technikou.

V současné době nemá ruská armáda dostatek zkušeností, protože mnoho elitních jednotek bylo den předtím zničeno. Kreml ztráty doplňuje novými mobilizovanými.

Ruské federaci chybí zkušení velitelé, o čemž svědčí slova Ozbrojených sil Ukrajiny, které zajaly zdravotníka, jenž byl pověřen velením tanku.

Ruská federace používá místo tanků pěchotu

Kvůli vzpomínkám na vítězství nad nacisty ve druhé světové válce Rusko po desetiletí preferovalo tankovou válku. Na Urale se v továrnách vyráběly tisíce tanků. Ruská federace však v Vuhledaru ztratila tolik techniky, že musela změnit taktiku. Proto se nyní Rusové uchylují pouze k útokům pěchoty.

Desítky ruských tanků vybuchují při nájezdu na ukrajinské miny.

Jak ukrajinské ozbrojené síly pálily nepřátelské vybavení

Velitel 1. mechanizovaného praporu 72. brigády pojmenované po poručíku Vladyslavu Bayakovi z Černého Záporoží vyprávěl, jak Ukrajinci dokázali nepříteli způsobit tak velké ztráty. Uvedl, že ukrajinské jednotky používaly svou charakteristickou taktiku, a to přepady. Díky nim se v prvních dnech války podařilo zničit velké množství obrněných kolon. Ozbrojené síly studovaly cesty a pak čekaly na ruské tanky.

Bayak podrobněji popsal, jak byly kolony nepřátelských vozidel zničeny. Podle něj se při zahájení střelby stává kolona tanků zranitelnou. Řidiči techniky se v panice snažili otočit a najeli na zaminovanou krajnici. Vybuchlé tanky se staly překážkou a kolonu zastavily. V tu chvíli zahájily palbu protitankové skupiny s ukrajinskými ATGM „Stugna-P“ a americkými „Javeliny“, které se ukrývaly ve výsadcích podél polí, a zničily zbytek techniky.

Jednou ukrajinské velení použilo HIMARS k útoku na tankovou kolonu. Ačkoli se tyto zbraně obvykle používají proti stacionárním cílům, jako jsou muniční sklady nebo kasárna.

Zdroj: redakce, The New York Times, Pro Ukraine