Největší jihoamerické jezero Titicaca vysychá. V okolí jezera žije více než tři miliony lidí, kterým hrozí hlad
Hladina vody v jezeře Titicaca – nejvýše položeném splavném jezeře na světě a největším jihoamerickém jezeře – po nebývalých zimních vedrech prudce klesá. Šokující pokles má dopad na cestovní ruch, rybolov a zemědělství, na nichž jsou místní obyvatelé závislí, píše portál Yahoo a 9news.
„Nevíme, co budeme dělat od teď až do prosince, protože voda bude stále klesat,“ řekl 63letý Nazario Charca, který žije na jezeře a živí se převážením turistů po jeho vodách.
Návštěvníky již dlouho láká modrá voda a otevřená obloha největšího jihoamerického jezera, které se rozkládá na více než 3 200 km2 na hranicích Peru a Bolívie.
Jezero, které je někdy označováno jako „vnitrozemské moře“, je domovem domorodých komunit Aymarů, Kečuánů a Urosů a leží v nadmořské výšce kolem 3 800 metrů v pohoří Centrální Andy, což z něj činí nejvýše položené splavné jezero na světě. V okolí jezera žije 3 miliony lidí. Extrémní nadmořská výška také vystavuje jezero vysokému slunečnímu záření, které zvyšuje odpařování a představuje většinu ztrát vody.
V okolí jezera žijí více než tři miliony lidí, kteří se spoléhají na jeho vody, loví ryby, hospodaří a lákají turisty, kteří posilují ekonomiku jinak marginalizovaného regionu.
Nyní je jezero ohroženo ztrátou části tohoto kouzla.
Lake Titicaca: The world's highest navigable lake is drying out | CNN https://t.co/ZgaCVGRDhE
— Francesco (@francesco212) September 4, 2023
I když je známo, že hladina vody každoročně kolísá, v důsledku klimatické krize se tyto změny staly extrémnějšími. Rekordní zimní vlna veder ke zvýšenému výparu a poklesu hladiny jezera, což zhoršilo nedostatek vody způsobený suchem.
Od srpna 2022 do března 2023, tedy v období, které zahrnuje období dešťů, během něhož se hladina vody obvykle obnovuje, tam spadlo o 49 % méně srážek, než je průměr.
Do prosince bude hladina vody směřovat k nejnižší zaznamenané hodnotě od roku 1996, pokud se jezero bude v následujících měsících vypařovat stejnou rychlostí jako obvykle.
Je to součást postupného poklesu hladiny vody v jezeře v posledních letech a nedávná studie, která zkoumala satelitní snímky z let 1992-2020, ukázala, že jezero Titicaca ročně ztrácí přibližně 120 milionů tun vody, což je podle autorů způsobeno především změnami ve srážkách a odtoku.
Chlorophyll concentration variations in the Lake Titicaca study. pic.twitter.com/vGSMP5Fdqx
— TERRASIGNA (@TERRASIGNA) September 4, 2017
Hrozí hlad
Obce, které jsou závislé na rybolovu, se potýkají s problémy, protože nízká hladina vody se přidává k narůstajícím problémům: klesajícím stavům ryb v důsledku znečištění a nadměrného rybolovu.
Sucho má dopad i na zemědělství, přičemž regionální úřady uvádějí, že úroda v posledním období sklizně silně utrpěla. Postižena byla převážná většina úrody quinoy a brambor, což jsou místní základní potraviny, a také oves používaný ke krmení hospodářských zvířat.
Turistická ekonomika utrpěla také újmu poté, co lodě používané k přepravě návštěvníků po jezeře uvízly v důsledku opadnutí vody.
„Největší obavy máme z toho, že hladina vody v současné době hodně klesá,“ řekl 36letý Jullian Huattamarca, který na ostrově Taquile prodává návštěvníkům místní textil.
„Chceme, aby se turisté vrátili, zejména zahraniční,“ dodal.