Nejsilnější člověk planety: Neuhádnete, co uzvedne holýma rukama
Po celém světě každoročně probíhají různé silové soutěže. Při nich se muži i ženy snaží unést co největší možnou váhu. Pár let zpátky byl vytvořen rekord. Při něm člověk dokázal uzvednout váhu odpovídající padesáti pytlům cementu.
Jednou z hlavních disciplín při vzpírání je takzvaný strongman neboli silový sport. Sem patří disciplíny jako zvedání extrémně těžkých břemen nebo i zvedání obřích kamenů.
Při zvedání jsou používány speciálně upravené činky, ale i pneumatiky či betonové koule. Závodníci své síly poměřují i v přetahování nejen osobních automobilů, ale také letadel či kamionů. Jednou ze zajímavých disciplín je i takzvaná farmářská chůze. Při ní závodníci nosí v obou rukách těžké váhy, se kterými musí urazit různě dlouhou cestu.
Světový rekord nebyl překonán od roku 2020
Půl tuny, přesně takový je světový rekord ve zvedání mrtvého tahu. Přesně 501 kilogramů zatím dokázal zvednout pouze jeden člověk. Tomu se to podařilo pár let zpět. Došlo k tomu 2. května 2020. A to během livestreamu v Reykjavíku. Rekord byl překonán o jeden kilogram. Vystřídán na pomyslném trůnu pro vítěze ve zvedání mrtvého tahu byl Eddie Hall.
Jenom pro představu uvádíme, že půl tuny má například malé auto. A to třeba Smart Fortwo, který má přibližnou hmotnost okolo 500 kilogramů. Stejnou váhu má i velké koncertní křídlo nebo 50 pytlů cementu. Napadne-li vás v horách dospělý medvěd, boj o holý život budete muset sehrát s přibližnou váhou půl tuny. Děsivá představa, že? Pro Hafþóra Júlíuse Björnssona žádný problém.

Světový rekord během tréninku
Hafþór Júlíus Björnsson, který si díky své roli ve Hře o trůny vysloužil přezdívku Hora, se narodil v roce 1988. Jeho silové výsledky jej zařadily mezi jednoho z nejúspěšnějších siláků nejenom posledních let, ale i celé historie. Nadšený vzpěrač a kulturista je aktivní na sociálních sítích. Na nich lze sledovat především jeho sportovní kariéru.
To, že dokáže zvednout více než půl tuny, je dáno jeho svalovou zásobou i tělesnou konstitucí. Měří více než 2 metry a během soutěžních období jeho váha dosahuje 200 kilogramů. To je pro zvedání těžkých vah velmi slušný základ.
Aby Björnsson mohl prokázat svou sílu, pravidelně se účastní různých soutěží. Paradoxem je, že světový rekord nepřekonal při účasti na žádné soutěži. Světový rekord v mrtvém tahu čítající 501 kilogramů vytvořil během tréninkového pokusu, který byl navíc streamován online.

Soutěž World’s Strongest Man má celosvětovou účast
Po celém světě se ročně konají desítky různých soutěží v poměřování sil. Björnsson se za svou kariéru účastnil hned několika z nich. Vítězem soutěže World’s Strongest Man se stal v roce 2018. Na tomto mezinárodním klání se každoročně hledá nejsilnější muž planety. A to již od roku 1977. Množství fanoušků přilákaly především disciplíny jako zvedání těžkých kamenů, tahání kamionů nebo přenášení těžkých břemen. Do soutěže se dostanou pouze ti nejsilnější.
Nominovat se na soutěž obvykle dokáže maximálně 30 účastníků. Ti pocházejí z celého světa a vybráni jsou na základě kvalifikačních závodů. Zajímavostí je, že se každý rok disciplíny lehce mění. Vždy se zde ale objevují soutěžní kola jako přeprava těžkých břemen nebo zvedání obrovských vah.
Soutěž je rozdělena na fázi kvalifikační, semifinálovou a finálovou. I přesto, že ji v minulosti vyhrál i Hafþór Júlíus Björnsson, nepatří mezi nejúspěšnější vítěze. Pětinásobným vítězem se stal Mariusz Pudzianowski, čtyřnásobným pak Žydrunas Savickas. Světový rekord 501 kilogramů však Björnssonovi v současné době nelze odepřít.
Zdroje: BBC, Giants-live