Nejnebezpečnější ruské stíhačky stojí pod širým nebem poblíž hranic s Ukrajinou. Ukrajinci je nemohou zneškodnit kvůli americkému zákazu

Přidat na Seznam.cz

Vojenští experti dlouhodobě upozorňují na dilema USA ohledně války na Ukrajině – nechtějí její porážku, ale ani vítězství, které by mohlo vést k eskalaci konfliktu s Ruskem, píše Forbes.

Některé z nejnebezpečnějších ruských bojových letadel, které denně útočí na Ukrajinu jsou umístěny na otevřených plochách blízko ukrajinských hranic v dosahu ukrajinských raket. USA však Ukrajině zakázaly tyto cíle napadnout, informuje Kosova Press.

Ruská letadla operují z letišť vzdálených méně než 200 km od hranic, ale ukrajinské síly je nemohou zneškodnit kvůli americkému zákazu. Potenciálně by Ukrajina mohla ochromit značnou část ruské letecké flotily, kdyby jí byl takový útok povolen. Příkladem je letecká základna „Baltimore“ ve Voroněži, která je v dosahu raket ATACMS a kde jsou pravidelně vystaveny desítky strojů Su-34.

Bidenova administrativa zakazuje Ukrajině použít americké rakety proti této základně a místo toho navrhuje sestřelování ruských letadel ve vzduchu. Rusové však používají klouzavé bomby odpalované z velké vzdálenosti, aby se vyhnuli ukrajinskému protivzdušnému systému.

Jednou z možností je sestřelování ruských bombardérů před vypuštěním munice. Problémem je, že Ukrajina nemá dostatek systémů Patriot na obranu velkých měst a jejich rozmístění blízko ruských hranic. S pouze 5 systémy Patriot si Ukrajina nemůže dovolit riskovat.

Použití stíhaček F-16 k útokům na základny jako „Baltimore“ je také nepravděpodobné. Blízko fronty musí ukrajinští piloti létat nízko, aby se vyhnuli detekci ruskými systémy jako S-400.

To nás vrací k raketám ATACMS, které jsou pro takové útoky ideální. Ukrajina však pravděpodobně nebude riskovat budoucí dodávky těchto raket jejich použitím proti cílům neschváleným USA. Takové zákazy se jeví jako nelogické, protože Rusko používá tyto vojenské základny k útokům na Ukrajinu, nikoli k sebeobraně.

Zdroj: Forbes, Kosova Press