Nejdůvěryhodnější politik je stále Babiš, na stupních vítězů je i Okamura a Zeman, Fiala bere brambor

Přidat na Seznam.cz

Na přelomu roku, tedy ještě před vyvrcholením prezidentské volby, si nejvyšší popularitu mezi obyvateli České republiky držel předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Výsledky šetření zveřejnila agentura CVVM.

Andrej Babiš měl podporu 45 procent, Tomio Okam ura 43 procent. Třetí Miloš Zeman mírně zaostával se 35 procentní důvěrou obyvatel. Předseda vlády Petr Fiala měl o procento méně. Oproti poslednímu šetření z jara 2022, případně z července 2021 se zlepšilo hodnocení v případě předsedy hnutí SPD Tomia Okamury, předsedy Pirátů a místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, předsedy Senátu Miloše Vystrčila, předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a ministra zahraničních věcí Jana Lipavského, píše CVVM.

Pro srovnání server Novinky připomenul, že prezident Václav Klaus se na konci svého mandátu počátkem roku 2013 těšil podle CVVM důvěře 26 procent lidí. Ještě v prosinci předchozího roku se přitom jeho důvěra pohybovala na úrovni 53 procent. Pokles tehdy souvisel s Klausovou novoroční amnestií.

Na opačném konci tabulky se s nejvyšší nedůvěrou nacházela předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová s 65 procentní nedůvěrou občanů. Průzkum proběhl od 11. listopadu 2022 do 9. ledna letošního roku a zapojilo se do něj 901 respondentů.

Přes výraznou podporu, kterou si Andrej Babiš dlouhodobě drží existují indicie, že se hodlá v brzké době vzdát poslaneckého mandátu a možná i odstoupit z čela hnutí ANO. „Babiš je velký tahák pro lidi a je možné s ním výrazně vyhrát volby, ale koaliční potenciál se kvůli vymezování se ostatních a antibabišovské kampani blíží nule. Jsou to plusy a minusy a je třeba, aby si k tomu hnutí řeklo své,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas poslanec hnutí ANO Patrik Nacher.

Zdroje: CVVM, Český rozhlas, novinky.cz