Neidentifikované letadlo ze zahraničí bombardovalo pozice Vagnerovců ve střední Africe

Přidat na Seznam.cz

Středoafrická republika v pondělí hrozila odvetou poté, co uprostřed noci přiletělo ze sousední země neidentifikované letadlo a bombardovalo vládní jednotky a jejich ruské spojence z řad paramilitární skupiny Vagnerovci.

Vláda SAR uvedla, že letadlo se zaměřilo na vojenskou základnu ve městě Bossangoa na severu země, kde kolem třetí hodiny ranní shodilo bomby, způsobilo ale pouze materiální škody. Letadlo po náletu opustilo vzdušný prostor SAR směrem na sever.

Jak uvedl server Barrons, podle informací místních úředníků letadlo nebylo osvětlené a vydávalo jen malý hluk. Cílem útoku letadla byla bývalá továrna na bavlnu, která nyní slouží jako základna pro vládní jednotky a ruské Vagnerovce. Místní odhadují, že na základnu v noci dopadly nejméně čtyři bomby. V troskách domu sousedícího se základnou byly nalezeny později hřebíky a kousky železa – pozůstatky dvou vybuchlých bomb.

Vláda uvedla, že nálet „nemůže zůstat nepotrestán“ a že bylo zahájeno vyšetřování „s cílem určit odpovědnost“ za „hanebný čin spáchaný nepřáteli míru“.

Město Bossangoa na severozápadě země bylo donedávna v rukou povstalců, jejichž vztahy s vládou přirozeně byly napjaté.

Středoafrická republika hraničí s Kamerunem na západě, s Kongem a Demokratickou republikou Kongo na jihu a s Jižním Súdánem na východě. Krátkou severní hranici má se Súdánem, sousedem na severu je také Čad. Právě Čad je nejpravděpodobněji místem, odkud letadlo vzlétlo a kam se po akci zase vrátilo.

SAR obviňuje Čad, že umožnil ozbrojeným skupinám využívat jeho území jako týlovou základnu a že poskytl azyl jejich hlavnímu vůdci Francoisi Bozizemu, který byl prezidentem SAR v letech 2003-2013.

Středoafrická republika zažívá po vyhlášení nezávislosti na Francii v roce 1960 jen málo klidu. Jak připomíná list Elrisara, v roce 2012 se ponořila do krvavého občanského konfliktu, který zmírnila až intervence bývalé koloniální mocnosti Francie a vyslání mírové mise OSN v roce 2018.

V roce 2020 koalice povstalců postoupila k hlavnímu městu Bangui a hrozila svržením vlády. Prezident Faustin Archange Touadera požádal Moskvu o pomoc, načež do země přijely stovky členů paramilitární skupiny Vagnerovci v oficiální roli vojenských poradců.

Povstalce se pak podařilo zatlačit zpět, zejména v oblasti mezi čadskou hranicí a městem Bossangoa ale dodnes dochází ke sporadickým útokům na vládní jednotky.

Zdroj: Barrons, Elrisara