Navalnyj píše z ruského vězení: naši zemi vedou prolhaní a bezohlední darebáci

Přidat na Seznam.cz

17. ledna 2023 uplynou dva roky od chvíle, kdy se Alexej Navalnyj vrátil do Ruska a byl zadržen úřady na základě vykonstruovaného obvinění. Od té doby je opoziční vůdce ve vazbě. V úterý se na Navalného sociálních sítích objevil příspěvek k výročí jeho zadržení. „Je nás více než prolhaných propagandistů a kremelských podvodníků,“ kritizuje v něm tvrdě Navalnyj vedení Ruska.

„Jsou to přesně dva roky, co jsem se vrátil do Ruska. Tyto dva roky jsem strávil ve vězení. Když člověk píše takový příspěvek, musí si položit otázku: Kolik takových výročních příspěvků ještě budete muset napsat?“ Začíná dopis Navalného, kde Rusko označuje za „vyčerpanou“ zemi.

Jakýkoliv odpor je důležitý

„Byla vydrancována, zraněna, zatažena do agresivní války a proměněna ve vězení vedené těmi nejbezohlednějšími a nejprolhanějšími darebáky. Jakýkoli odpor proti této bandě – i kdyby jen symbolický v mé současné omezené funkci – je důležitý,“ píše dále ruský opoziční vůdce.

Ve svém příspěvku vyjadřuje odhodlání bojovat za to, aby se situace změnila. „Narodil jsem se tu a vyrostl, mám tu rodiče a založil jsem si tu rodinu – našel jsem si milou a měl s ní děti. Jsem plnoprávný občan a mám právo spojovat se s podobně smýšlejícími lidmi a být politicky aktivní. Je nás dost, rozhodně víc než zkorumpovaných soudců, prolhaných propagandistů a kremelských podvodníků.“

Lidé z celého světa mu na sociálních sítích vyjadřují podporu. Například americký válečný veterán John Mues napsal: „Navalného stoprocentně podporuji. Jen škoda, že jste se vrátil do Ruska. Ale měl jste s ním bojovat v informačním prostoru. Mám pocit, že jste své krajany přecenil. Nepovstali ani za vás, ani za Ukrajinu, a už vůbec ne proti Putinovi.“

Těžce nemocný Navalnyj má tuberkulózu

Jak jsme psali v tomto článku, Alexej Navalnyj je v trestanecké kolonii v Rusku, kde těžce onemocněl. Podle informací exilového webu Meduza má turbekulózu. Přestože byl vyšetřen ředitelem nemocnice, která se specializuje na tuberkulózu, Navalnyj žádné léky nedostal a trápí se už po několik týdnů. Stovky lékařů psaly otevřený dopis Putinovi, aby opozičníkovi byla umožněna léčba, do dnešního dne to vypadá, že zatím prosba nebyla vyslyšena.

Zdroj: Twitter, Redakce, Meduza