Navalnyj odsouzen na 19 let. Rodiče k soudu nepustili. Soudce komunikoval před rozsudkem s tajnou službou FSB
Ruský soud uložil 19 let odnětí svobody už vězněnému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému, který byl nově obžalován mimo jiné z extremismu. Prokuratura žádala 20 let za mřížemi. Navalnyj, který si již odpykává dřívější tresty, obvinění z extremismu označil za absurdní. Trest si má odpykat ve vězeňské kolonii se zvláštním režimem, informuje ČT24.
Rodiče Alexeje Navalného Anatolij a Ljudmila Navalní sdělili , že jim pracovníci Vladimirské kolonie slíbili, že je zavedou do sálu, kde byl vyhlášen rozsudek nad jejich synem v kauze „extremismus“, ale svůj slib nesplnili a odvedli je do oddělené místnosti s přenosem ze zasedání, informuje deník Meduza.
Přenos ze zasedání byl tak nekvalitní, že rodiče ani novináři nemohli slyšet rozsudek, který soudce Navalnému vynesl, uvedl list.
Ruská média včetně předních tiskových agentur informovala, že Alexej Navalnyj byl v kauze „extremismus“ odsouzen k 19 letům vězení. Nezávislá média zároveň uvedla, že neslyšela, jaký přesně trest soudce vynesl. Moskevský městský soud se k tomu nevyjádřil.
Protikorupční fond (ACF) zjistil, že soudce moskevského městského soudu Andrej Suvorov, který projednává případ „extremismu“ proti politikovi Alexeji Navalnému, komunikoval během procesu s důstojníkem FSB Denisem Chvorovem, informuje Meduza.
Vyšetřování uvádí, že Denis Chvorov pracuje jako operativec druhého oddělení pro ochranu ústavního pořádku. Toto oddělení FSB se podílelo na organizaci Navalného otravy v roce 2020, uvedl ředitel FBC Ivan Ždanov ve videozáznamu z vyšetřování.
Soudě podle údajů o hovorech a zprávách, které předložil Navalného tým, volal Chvorov soudci Suvorovovi 16. června 2023, tedy tři dny před zahájením Navalného procesu v „extremistické“ kauze. Poté důstojník FSB a soudce pokračovali v komunikaci, a tak 22. června uskutečnili několik telefonických rozhovorů. Poté si přestali volat, ale 29. června si vyměnili SMS.
„Nevíme, co bylo v rozhovorech mezi soudcem a důstojníkem FSB. Zda probírali detaily soudního procesu, nebo zda důstojník FSB soudci pouze vyhrožoval, že pokud učiní špatné rozhodnutí, něco se mu stane. Například soudkyně, která Navalnému tlumočila, že lituje nahrazení podmíněného trestu nepodmíněným, půl roku po vynesení rozsudku náhle zemřela,“ uvádí se ve vyšetřování Protikorupční fondu (ACF).
Alexej Navalnyj je obviněn z vytváření „extremistické komunity“, vyzývání k „extremismu“, vytváření nevládní organizace, která porušuje práva občanů, financování extremismu, zapojování nezletilých do nebezpečných činů a rehabilitace nacismu. Moskevský městský soud projednává případ v neveřejném režimu, proces probíhá ve věznici IK-6 ve Vladimirské oblasti, kde je Navalnyj vězněn. Státní zástupce požadoval pro Navalného trest 20 let odnětí svobody v kolonii se zvláštním režimem. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. srpna.