„NATO vstoupilo do války proti Rusku,“ říká bývalý ruský velvyslanec ve Francii

Přidat na Seznam.cz

V rozhovoru pro francouzskou televizní stanici France 24 se Alexander Orlov, bývalý ruský velvyslanec ve Francii, vyjadřoval k válečnému konfliktu na Ukrajině, postoji Francie a vztahům mezi Paříží a Moskvu, které označil za velmi špatné.

Orlov litoval, že nedávná mírová konference o Ukrajině ve Švýcarsku proběhla bez účasti Ruska. Podle jeho názoru je nutné o míru jednat přímo se zúčastněnými stranami konfliktu, informuje deník Bourso Live.

Dále uvedl, že země NATO se postupně zapojily do války na Ukrajině poskytováním zbraní, které dopadají i na ruské území, a vysláním instruktorů pro výcvik ukrajinských jednotek. Orlov to vnímal jako vstup NATO do války proti Rusku, přičemž Francie je součástí této aliance.

Vztahy mezi Moskvou a Paříží jsou podle Orlova na nejnižší úrovni a nadále se zhoršují. Kritizoval záměr prezidenta Macrona vyslat na Ukrajinu francouzské vojenské instruktory, které by Rusko považovalo za legitimní cíle, ať už by šlo o instruktory nebo bojovníky přímo se účastnící konfliktu proti Rusům.

Orlov také komentoval nedávné volby ve Francii. Macron podle něj prohrál, když válku na Ukrajině proti Rusku postavil do středu své kampaně, což většina Francouzů nepodpořila. Pro Rusko je to spíše dobrá zpráva.

Na závěr bývalý diplomat varoval, že pokud země G7 využijí zmrazená ruská aktiva k financování půjčky Ukrajině, Rusko přijme odvetná opatření a mohlo by zabavit majetek západních společností včetně francouzských firem působících v Rusku.

Zdroj: France 24, Bourso Live