NATO musí být připraveno na špatné zprávy z Ukrajiny, říká Stoltenberg. Musíme Ukrajinu podporovat v dobrých i špatných časech

Přidat na Seznam.cz

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg varoval, že západní vojenská aliance by měla být připravena na špatné zprávy z ukrajinské fronty, jelikož Kyjev se stále brání ruské invazi, píše deník Politico.

„Války se vyvíjejí ve fázích,“ řekl Stoltenberg v sobotním rozhovoru pro německou televizní stanici ARD. „Musíme Ukrajinu podporovat v dobrých i špatných časech,“ dodal.

„Měli bychom být připraveni i na špatné zprávy,“ dodal Stoltenberg, aniž by byl konkrétnější.

Jeho komentáře přicházejí v době, kdy západní spojenci debatují o munici a finanční pomoci Ukrajině a kdy Moskva zvyšuje počet svých vojáků. Ruský prezident Vladimir Putin v pátek podepsal dekret o zvýšení počtu vojáků o zhruba 170 000 na celkových 1,3 milionu.

Frontové linie se v posledních měsících přes letní protiofenzívu Kyjeva pohnuly jen málo. Ukrajinci však použili řízené střely, aby zatlačili ruskou flotilu v Černém moři a způsobili škody hluboko na ruském území.

„Jsou to velká vítězství, i když se jim nepodařilo posunout frontovou linii,“ řekl Stoltenberg v rozhovoru.

Dále vyzval členy NATO, aby zvýšili výrobu munice a postěžoval si na roztříštěný stav evropského obranného průmyslu. „Nejsme schopni spolupracovat tak úzce, jak bychom měli,“ řekl a vyzval vlády, aby se dívaly dál než na své národní zájmy a viděly širší souvislosti.

Jak píše deník Independent, vítězství Putina by bylo nejen tragédií pro Ukrajinu, ale představovalo by také nebezpečí pro ostatní spojence, řekl Stoltenberg. „Čím více budeme Ukrajinu podporovat, tím rychleji válka skončí.“

Zdroj: Politico, Independent