Napětí kolem Ukrajiny roste, ruské válečné lodě zamířily do Karibiku na cvičení

Přidat na Seznam.cz

Rusko plánuje v Karibiku uskutečnit rozsáhlé vojenské cvičení zahrnující válečné lodě a strategické bombardéry. Půjde o první souběžné letecké a námořní manévry Ruska v této oblasti od roku 2019. Spojené státy vnímají toto cvičení jako odvetnou akci za svou podporu Ukrajiny a posílené vojenské aktivity NATO, píše deník CBS News.

Podle prohlášení amerického představitele byla tato ruská cvičení plánována s předstihem, delší dobu dopředu. Zdá se tedy nepravděpodobné, že by byla reakcí na nedávné částečné zmírnění omezení použití amerických zbraní dodaných Ukrajině proti cílům na ruském území, které povolil prezident Biden, informuje deník The Economic Times.

Minulý týden USA svolily, aby Ukrajina mohla nasadit americké zbraně proti ruskému území v blízkosti Charkovské oblasti. Bidenova administrativa však přesně vymezila povolené použití na Belgorodskou oblast Ruska a omezila cíle pouze na ruská dělostřelecká stanoviště a další zbraně ohrožující Charkov. Ukrajinci stále nemají povoleno zasahovat dálkovými zbraněmi, jako jsou střely ATACMS, hluboko na ruské území, aby nedošlo k přímé eskalaci americko-ruských vztahů.

Podle vyjádření amerického činitele nejsou ruská cvičení považována za přímou hrozbu pro USA. Očekává se, že ruské lodě zastaví v přístavech na Kubě a možná i ve Venezuele. Cvičení potrvají celé léto a vyvrcholí globálními námořními manévry na Kubě a ve Venezuele.

Zdroj: CBS News, The Economic Times