Nácvik na invazi? Čína vybudovala repliku vládní čtvrti Taipei, hlavního města Tchaj-wanu

Přidat na Seznam.cz

V poušti na vojenském výcvikovém místě Čína postavila maketu klíčové oblasti hlavního města Tchaj-wanu, kde se nachází prezidentská úřad a další vládní budovy, ukazují satelitní snímky.

Snímky replikovaného cíle, který se nachází v poušti v oblasti Alxa League v severním čínském Vnitřním Mongolsku, začaly kolovat na sociálních sítích začátkem tohoto týdne. Tchajwanský obranný analytik Joseph Wen v pondělí zveřejnil satelitní snímek a také srovnání mapy skutečné oblasti v Taipei, uvádí portál Bussines Insider.

Wen poznamenal, že Čína již dříve vytvořila repliku budovy úřadu tchajwanského prezidenta v jiné oblasti, konkrétně v Zhurihe, tato maketa pokrývala velkou část okolí úřadu a byla umístěna na místě, které vypadalo jako cvičná letecká bombardovací a střelecká střelnice.

Ve srovnání se skutečnou mapou oblasti vypadá maketa poměrně realisticky, přičemž silnice a okolí prezidentského úřadu velmi připomínají skutečné místo v hlavním městě Tchaj-wanu, Taipei.

Když se novináři ve středu zeptali na snímky makety, které se objevily tento týden, tchajwanský ministr obrany Chiu Kuo-cheng řekl, že kterákoli země může napodobovat zařízení a oblast jiné a dodal, že tchajwanská armáda může také provádět vojenská cvičení na simulovaných místech. Ve skutečnosti tento druh školení není nezbytně neobvyklý, ale přesto signalizuje záměr.

Bylo také zdokumentováno, že Čína na výcvikových místech staví makety amerických letadlových lodí a dalších válečných lodí, které pravděpodobně otestují a vylepší jejich rakety.

Minulý týden admirál amerického námořnictva John Aquilino, velitel amerického indo-pacifického velitelství řekl, že Čína buduje svou armádu v měřítku, jaké nebylo od druhé světové války, a je na dobré cestě k tomu, aby byla připravena napadnout Tchaj-wan do roku 2027, píše deník Newsweek.

Zdroj: Bussines Insider, Newsweek