Náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil (IDF) prohlásil, že Izrael odpoví na raketový útok z Íránu

Přidat na Seznam.cz

Nejvyšší izraelský generál prohlásil, že země odpoví na íránský raketový útok a útok bezpilotním letounem, ale stále není jasné, jakou formu tato odpověď bude mít a zda bude tak silná, že by mohla přerůst ve zhoršující se spirálu násilí a přerůst v plnohodnotnou regionální válku.

Američtí představitelé v pondělí uvedli, že nějaká forma protiútoku na íránský útok, který zahrnoval více než 300 raket a bezpilotních letounů, je téměř nevyhnutelná, ale Bidenova administrativa stále doufá, že půjde o omezený protiúder a nebude zaměřen na íránské území, píší deníky The Guardian a The Times Of Israel.

Náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil, generálporučík Herzi Halevi, zatím nejjasněji od útoku potvrdil, že Izrael úder vrátí. Protiraketový systém pracuje poté, co Írán vypustil bezpilotní letouny a rakety směrem na Izrael, při pohledu z izraelského Aškelonu. „Na toto odpálení tolika raket, řízených střel a bezpilotních letounů na izraelské území bude reagováno,“ řekl Halevi, když hovořil z letecké základny Nevatim v jižním Izraeli, která byla při útoku lehce poškozena.

USA ani Francie se žádného protiútoku účastnit nebude

Izraelský válečný kabinet se v pondělí odpoledne sešel již počtvrté za poslední dva dny a premiér Benjamin Netanjahu, jeho ministr obrany Yoav Gallant a Benny Gantz, bývalý ministr obrany a Netanjahuův rival, opět diskutovali o tom, jak se pohybovat na hraně mezi eskalací a odstrašením.

Podle izraelského zpravodajského kanálu N12 News byla během několikahodinového jednání projednána řada možností, které by Íránu ukázaly, že jeho jednání překročilo červenou linii, aniž by vyvolalo ještě větší reakci, jak Teherán hrozil.

N12 uvedl, že Izrael hodlá svou reakci koordinovat s USA, ale Bidenova administrativa opakovaně prohlásila, že se žádného izraelského protiútoku nezúčastní ani mu nebude pomáhat. Američtí představitelé se v pondělí zdáli být rezignovaní, že izraelská vláda nebude dbát Bidenovy rady, aby „přijala vítězství“, že v sobotu večer a v neděli ráno sestřelila drtivou většinu přilétajících íránských raket a dronů, a že dojde k nějaké izraelské reakci.

Macron zopakoval Bidenův postoj a řekl, že Francie pomůže posílit izraelskou obranu, ale nebude počítat s protiútokem na íránské území. „Uděláme vše pro to, abychom se vyhnuli konfliktu,“ řekl francouzský prezident.

Zdroj: The Guardian, The Times Of Israel