Na žádost Zelenského dostala Ukrajina od Nizozemí dalších 206 obrněných vozů

Přidat na Seznam.cz

Nizozemsko se rozhodlo darovat Ukrajině další obrněná vozidla.

Půjde o vozidla YPR vybavená bojovými moduly RCWS (Remote Controlled Weapon Station). Řešení usnadní posádce ovládání zbraně zevnitř. Vozidla budou také schopna poskytovat podporu na bojišti

Během online setkání Ukrajinské obranné kontaktní skupiny (UDCG), které se konalo 20. května letošního roku, nizozemský ministr obrany Kajsa Ollongren oznámil, že Nizozemsko daruje Ukrajině další obrněná vozidla na žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. „Je nutné, abychom i nadále podporovali Ukrajinu“ poznamenal Ollongren a dodal: „Jejich boj je i naším boje,“ uvádí WP tech.

Tyto typy obrněných vozidel jsou pro Ukrajinu velmi důležité. Jsou obratné, dokážou rychle přesouvat jednotky a lze je použít k průzkumu. Dálkově ovládané zbraně poskytují střelci další bezpečí.

Nizozemsko daruje Ukrajině další obrněná vozidla

Jak uvádí iRozhlas, v úterý nizozemci dodali 206 obrněných vozů různých typů vlastní výroby. Nizozemci už v minulosti do Kyjeva dodali celkem 207 vozidel YPR různých typů. Mezi ně patří mimo jiné: Lehká obrněná vozidla YPR-765, která na Ukrajině spolupracují s polskými tanky T-72M1. Nizozemsko předalo tyto stroje v roce 2022.

Zmíněná vozidla YPR-765 jsou řešením na bázi upravené verze pásového obrněného transportéru M113A1. Většina z nich byla postavena v licenci v Nizozemsku společností DAF a první jednotky YPR-765 vstoupily do služby v roce 1979. Základní verze YPR-765 je vybavena kulometem ráže 12,7 a věží KBA-B02 s 25 pistole ráže mm.

Vozidlo se může pohybovat maximální rychlostí přibližně 70 km/h a jeho dojezd se odhaduje na 500 km. Vůz je přes 5 metrů dlouhý, přibližně 3 metry široký a 2,62 metru vysoký. Jeho hmotnost je téměř 14 tun. YPR-765 pojme 3-člennou posádku včetně řidiče, velitele a střelce a v případě potřeby dokáže zajistit přepravu až 7-8 vojáků. Vozidlo lze využít i k přepravě raněných nebo přepravě munice. V případě potřeby se YPR-765 dokáže proměnit v obojživelné vozidlo, což jeho konstrukce umožňuje.

Zdroj: WP tech, iRozhlas