Na východě Ruska platí stav nouze. Stoletá povodeň tam ničivě zasáhla stovky domů, ukazují záběry

Přidat na Seznam.cz

Úřady v ruské republice Sacha (Jakutsko) vyhlásily stav nouze poté, co sezónní záplavy zatopily stovky domů a donutily obyvatele přestěhovat se do dočasných přístřešků. Téměř 450 domů a více než 550 pozemků bylo zaplaveno od chvíle, kdy se řeka Lena o délce 4 294 kilometrů začala minulý týden kvůli ledovým zácpám rozlévat, píše server The Moscow Times.

Ruské ministerstvo uvedlo, že nejméně jedna starší žena byla zachráněna a později hospitalizována. Více než 300 vysídlených obyvatel, včetně 71 dětí, bylo umístěno do dočasných přístřešků.

Videa sdílená na sociálních sítích ukazovala celé vesnice zatopené pod vodou a záchranáře, kteří se v postižených oblastech pohybovali na člunech.

Sachašský gubernátor Aysen Nikolajev v pondělí vyhlásil celoregionální stav nouze „kvůli složité povodňové situaci v řadě okresů republiky. Vesnice Chatyryk byla naposledy zaplavena asi před 100 lety, takže je to pro lidi velká rána,“ řekl Nikolajev.

Na videozáznamu z návštěvy oblastí postižených povodněmi slyšel gubernátor jednoho staršího obyvatele, jak mu říká, že voda „nepřicházela pomalu, ale ve vlnách“, zatímco jiný tvrdil, že „nikdy jsme nebyli zaplaveni“.

Ve středu do Sachy přijel ruský ministr pro mimořádné situace Alexandr Kurenkov, napsal server Interfax.

Zdroj: The Moscow Times a Interfax