Na Ukrajinu putuje modernizovaný tank Tomáš i s věnováním premiéra Fialy

Přidat na Seznam.cz

Podpora Ukrajiny ze strany České republiky je všeobecně známá. Premiér Petr Fiala se dnes zúčastnil ceremonie ve šternberské zbrojovce Excalibur Army, kde napsal vzkaz ukrajinské armádě na jeden z modernizovaných tanků. Tank T-72 je součástí dodávky pomoci Ukrajině, kterou financují Spojené státy a Nizozemsko.

„Tato česko-americko-nizozemská aktivita, kterou koordinuje české Ministerstvo obrany, je vzorovým příkladem mezinárodní obranné spolupráce a samozřejmě je také konzultována s ukrajinskou stranou a odpovídá jejím potřebám,“ uvedl během návštěvy zbrojařské továrny premiér Fiala, uvádí se na vládním webu.

Šternberská továrna dodala na Ukrajinu nejen modernizované tanky, ale také dělostřelecké systémy, raketomety a bojová vozidla pěchoty. Aktuálně se soustředí na velkou zakázku modernizace stovky tanků T-72. Zadavatelem je i v tomto případě Nizozemsko v koordinaci se Spojenými státy. Zbrojovka podpořila Ukrajinu brzy na začátku konfliktu, když dodala první raketomety již 24. února loňského roku.

„Spolupráce má konkrétní přínosy pro všechny zúčastněné: na jedné straně je posilována obranyschopnost Ukrajiny, na jejímž úspěchu závisí celosvětová bezpečnost a současně tím Česká republika posiluje obranné kapacity na svém území,“ zhodnotil spolupráci český premiér a svým krokem se pochlubil také na Twitteru.

Modernizace tanků spočívá v posílení výkonu motoru, vybavení moderním komunikačním systémem, digitální diagnostikou a má také přidáno dynamické pancéřování. Ve Šternberku jsou schopni takto zmodernizovat pět tanků měsíčně, když do továrny přicházejí mnohdy v dezolátním stavu z různých koutů Evropy, převážně z východního bloku.

Zdroj: Twitter, Vláda.cz