Na Ukrajině právě vybuchl další z ruských jaderných transportérů Ladoga

Přidat na Seznam.cz

Ladoga představoval vrchol v oblasti jaderných průzkumných a velitelských vozidel. Toto mimořádně odolné a pohodlné vozidlo bylo navrženo jako vzduchotěsný, samostatný a těžce pancéřovaný tank bez věže, vybavený vzdáleným kamerovým systémem a nezávislým přívodem kyslíku, píše portál Forbes.

Kirovský závod vyrobil pouze omezené množství těchto speciálních vozidel, odhadem čtyři až pět kusů. Jeden z nich byl využit v kontaminované oblasti kolem černobylské jaderné elektrárny po ničivé havárii v roce 1986. S výjimkou jednoho exempláře, který se dostal do muzea, ostatní Ladogy se zdánlivě ztratily, informuje deník Ukraine Today.

Situace se změnila nedávno. V březnu ukrajinský bezpilotní letoun objevil a zaútočil na Ladogu, která se blížila k ukrajinským obranným liniím v blízkosti Kreminského lesa na východě Ukrajiny. Krátce poté Ukrajinci zasáhli a zničili další Ladogu.

Je patrné, že Rusko intenzivně usiluje o doplnění svých bojových vozidel, ať už prostřednictvím nové výroby nebo obnovením starších vozidel z dlouhodobých zásob. Snaží se tak kompenzovat masivní ztráty (více než 16 000 vozidel s rostoucí tendencí) na 1100 km dlouhé frontové linii během 28 měsíců trvajícího konfliktu na Ukrajině.

Nesoulad mezi počtem nově dodaných vozidel (přibližně 500-600 tanků a asi 1000 bojových vozidel ročně) a průměrnými ročními ztrátami (1300 tanků a 1700 bojových vozidel) vysvětluje, proč se na bojišti objevují netradiční typy vozidel.

Zdroj: Forbes, Ukraine Today