Na Ukrajině pokračuje stanné právo a mobilizace. Zákon předložil parlamentu ke schválení prezident Volodymyr Zelenskyj

Přidat na Seznam.cz

Podle rozhodnutí Nejvyšší rady bude na Ukrajině stanné právo a mobilizace pokračovat dalších 90 dní, píše ukrajinský deník Fakty.

Válečný stav na Ukrajině

Dne 24. února 2022 bylo na Ukrajině zavedeno stanné právo a mobilizace, platné do 18. srpna. Stanné právo je mimořádné opatření státní moci v oblasti trestního práva, kdy se ve výjimečných případech omezí některá občanská práva s cílem odstrašit od páchání některých zločinů, které jsou za dané situace vysoce společensky nebezpečné a které se ve významné míře rozmáhají.

Nejvyšší rada Ukrajiny schválila prezidentskou žádost, která se týkala prodloužení válečného stavu a mobilizace na Ukrajině o dalších 90 dní. Nově tak platí do 15. listopadu.

Návrhy zákonů předložil parlamentu prezident Volodymyr Zelenskyj. Jejich přijetím poslanci schválili prodloužení válečného stavu (podpořilo 347 poslanců) a mobilizaci (podpořilo 334 poslanců), píše portál Ukrinform.

Během všeobecné mobilizace mohou být k vojenské službě povoláni všichni občané Ukrajiny s povinností vojenské služby, ve věku od 18 do 60 let. Výjimku mají pouze ti, kteří mají odklad vojenské služby nebo jsou vyloučeni z vojenské evidence.

Zdroje: Fakty, Ukrinform, Telegram