Na Ukrajině bylo identifikováno více než 232 000 válečných zločinců a zrádců

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinský vládní portál informoval o systému „Válečný zločinec“, který sdružuje informace o válečných zločincích odhalených během ruské vojenské agrese. Jak uvedlo ukrajinské Ministerstvo vnitra, na Ukrajině bylo identifikováno více než 232 000 válečných zločinců a zrádců.

K 3. srpnu obsahuje informační systém o válečných zločincích informace o 232 131 osobách, mezi nimi je:

  • 197 857 vojáků ruských okupačních sil
  • 3 522 zástupců nelegálních ozbrojených uskupení a soukromých vojenských organizací
  • 3 267 kolaborantů a zrádců Ukrajiny
  • 401 představitelů vojenského a politického vedení země agresora

Systém sdružuje informace o válečných zločincích identifikovaných během ruské vojenské agrese. Přístup do systému pro vyplňování a výměnu informací mají také ukrajinská tajná služba (SBU), ukrajinská vojenská rozvědka (GUR), a tak dále, píše se na webu UAZMI.

Příslušníci orgánů činných v trestním řízení identifikují pachatele trestné činnosti a zadávají údaje do informačního systému. To umožňuje prokázat jejich účast na konkrétním trestném činu.

Válečné zločince sledují nejen ukrajinské orgány činné v trestním řízení, ale také Europol.

Stíhání válečných zločinců

Jak uvádí deník UNN, v nizozemském Haagu zahájilo svou činnost Mezinárodní středisko pro stíhání zločinů ruské agrese na Ukrajině (ICPA), oznámil to nejvyšší státní zástupce Andrij Kostin.

„Postoj Ukrajiny je jasný: musíme skoncovat s beztrestností Ruska jako státu a jednotlivců zapojených do plánování a páchání zločinů. To je kriticky důležité pro bezpečnost celého světa,“ uvedl Andrij Kostin.

Zdroje: ukrajinské Ministerstvo vnitra, UAZMI, UNN, Telegram