Na Ukrajině bojují za ruskou stranu i žoldáci ze Srí Lanky nebo Nepálu. Řada z nich už zemřela, potvrdily úřady

Přidat na Seznam.cz

Ve válce Ruska proti Ukrajině bylo zabito nejméně 16 občanů Srí Lanky, kteří bojovali jako žoldáci, uvedl tamní náměstek ministra obrany Pramitha Tennakoon. Srílanské úřady kvůli tomu zahájily minulý týden vyšetřování náboru svých občanů do války a od té doby identifikovaly 288 vysloužilých vojáků, kteří se konfliktu účastnili, píše server The Moscow Times.

„Máme potvrzené informace o 16 zabitých,“ řekl Tennakoon novinářům v Kolombu a uvedl, že nábor Srílančanů je považován za obchod s lidmi, a vyzval vojenské důstojníky, aby se nestali obětí náboru. Zákonodárce tamní vládnoucí strany Gamini Waleboda v pondělí v parlamentu uvedl, že většina z nich byla naverbována k boji po boku ruské armády. Podle Walebody byli ti, kteří se přidali, oklamáni sliby vysokých platů a bylo jim lživě řečeno, že dostanou nebojové úkoly, což odpovídá podobným tvrzením úřadů v nedaleké Indii a Nepálu poté, co v konfliktu zahynulo několik jejich občanů.

Srílanská vláda rovněž jednala s ukrajinským a ruským ministerstvem zahraničí o vypátrání Srílančanů v těchto dvou zemích a jejich bezpečném návratu. „Jedná se o delikátní záležitost,“ řekl Tennakoon. „Jsme přátelé s Ruskem, jsme přátelé s Ukrajinou. Obě země jsou pro nás důležité, takže jednáme s ministerstvy zahraničí, abychom naše lidi dostali bezpečně zpět.“

Stížnosti příbuzných začaly přicházet poté, co srílanské ministerstvo obrany minulý týden zahájilo sondážní akci s cílem shromáždit informace o těch, kteří odcestovali do obou zemí, aby se zapojili do válečného úsilí, píše server The Times of India.

Srí Lanka opakovaně varovala své občany před cestami do Ruska nebo na Ukrajinu, aby se zapojili do bojů. Pro cesty Srílančanů do zahraničí však neexistují žádná omezení a v důsledku bezprecedentní hospodářské krize v polovině roku 2022 odjelo velké množství občanů.

Minulý týden policie zatkla dva armádní důstojníky ve výslužbě, včetně generálmajora, za to, že nelegálně působili jako náboroví agenti ruských žoldnéřských společností.

Indie a Nepál rovněž potvrdily, že řada občanů těchto zemí byla v uplynulém roce naverbována k boji po boku ruské armády.

Zdroj: The Moscow Times a The Times of India