Na Ukrajině bojují členové západních speciálních sil NATO, odhalují uniklé dokumenty

Přidat na Seznam.cz

Podle jednoho z desítek dokumentů, které unikly na internet, patří Spojené království k řadě zemí, jejichž vojenské speciální jednotky působí na Ukrajině. Informoval o tom server BBC.

Potvrzuje to, o čem se tiše spekuluje už více než rok. Uniklé spisy, z nichž některé jsou označeny jako přísně tajné, vykreslují podrobný obraz války na Ukrajině. A to včetně citlivých detailů o přípravách Ukrajiny na jarní protiofenzivu.

Zástupná válka? Už ne

Podle dokumentu se války na Ukrajině účastní i členové speciálních sil západních zemí. Největší kontingent speciálních sil mají v konfliktu Britové (50), poté následují státy NATO, jako jsou Lotyšsko (17), Francie (15), USA (14) a Nizozemsko (1). Dokument však neuvádí, kde se členové těchto speciálních sil nacházejí a co dělají.

Počty příslušníků mohou být malé a nepochybně budou kolísat, členové speciálních sil jsou však ze své podstaty velice efektivní. Jejich přítomnosti na Ukrajině pravděpodobně využije Moskva, která v posledních měsících tvrdí, že se nestaví jen proti Ukrajině, ale i proti NATO.

A právě přítomnost – pokud jsou dokumenty pravdivé – členů speciálních sil států NATO dokazuje, že už dávno nejde pouze o zástupnou válku mezi Západem a Ruskem, ale že se vojáci Západu přímo zapojují do konfliktu.

Vyšetřování

Rozsáhlý únik tajných informací, kam kromě zapojení členů NATO do konfliktu patří také informace o ruských a ukrajinských ztrátách nebo plány protiofenzivy, už Pentagon vyšetřuje.

Vojenští analytici uvedli, že dokumenty byly zřejmě v některých částech upraveny oproti původnímu formátu, čímž byly nadhodnoceny americké odhady počtu mrtvých v ukrajinské válce a podhodnoceny odhady zabitých ruských vojáků, uvádí list The New York Times.

Zdroje: BBC, The New York Times