Na sociálních sítích se objevilo nové video Prigožina, bývalého šéfa wagnerovců. Natočil ho pár dní před smrtí

Přidat na Seznam.cz

Na sociálních sítích se objevilo nové video Jevgenije Prigožina, bývalého šéfa wagnerovců, který zahynul 23. srpna při leteckém neštěstí. Záběry ještě nebyly ověřeny, zdá se však, že byly natočeny jen několik dní před jeho smrtí, píše deník RFI.

O Prigožinovi se po jeho smrti, dokonce i po pohřbu stále mluví. Video Jevgenije Prigožina, které je dlouhé necelých 30 sekund se objevilo na kanálu Telegram, spojeném s wagnerovci.

Ve videu je Prigožin zachycen v maskáčích, jak sedí na zadním sedadle jedoucího vozidla. Šéf wagnerovců se obrací na kameru a ironickým tónem uklidňuje všechny, kteří se obávají o jeho zdraví.

„Pro všechny, které zajímá, zda jsem ještě naživu a jak se mi daří. Je víkend, druhá polovina srpna 2023, jsem v Africe. Pro všechny, kteří řeší mou likvidaci, můj soukromý život, mé aktivity nebo cokoli jiného. No, vlastně je všechno v pořádku!“

Na těchto záběrech má Jevgenij Prigožin stejné oblečení a stejné hodinky jako na jiném videu odvysílaném 21. srpna, několik dní před smrtí. Tehdy šéf wagnerovců řekl, že chce pokračovat ve svém působení v Africe.

Ani více než týden po leteckém neštěstí, které Prigožina a dalších devět lidí připravilo o život, nepřišly ruské úřady s žádnou stopou nebo vysvětlením příčin letecké katastrofy.

Prigožin byl kdysi blízkým spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina. Když však ruská invaze na Ukrajinu selhala, stal se častým kritikem vojenského vedení své země, ne-li samotného prezidenta, píše BBC.

Putin označil červnový pokus o vzpouru za „kudlu do zad“. Zdá se, že podepsal dohodu, podle níž se Prigožin vyhnul obvinění a wagnerovci se přesunuli do Běloruska nebo vstoupili do řadové ruské armády. Mnozí odborníci však pochybovali, že by Prigožinovi prošla tak drzá výzva Kremlu.

Zdroj: RFI, BBC news, Twitter