Na Slovensku padla vláda. K moci se dere prorusky smýšlející Pellegrini

Přidat na Seznam.cz

Národní rada Slovenské republiky vyslovila v dnešním hlasování nedůvěru vládě Eduarda Hegera. Zajímavá událost se seběhla při předávání demise do rukou prezidentky Čaputové.

Pád vlády přivítali s neskrývanou radostí hnutí Hlas Petera Pellegriniho. Ten pád vlády zhodnotil jako nejlepší vánoční dárek slovenskému lidu. Lídr strany se domnívá, že jediná možná cesta k ustanovení nové vlády jsou předčasné volby. „Myslím si, že následující týden budeme muset hlasovat. Naše strana Hlas podpoří také novelu ústavy z dílny Borisa Kollára,“ podotkl Pellegrini.

Předčasné volby by se mohly uskutečnit v květnu nebo červnu příštího roku, pokud projde návrh na změnu ústavy, kterou předkládá Boris Kollár a která umožní zkrátit volební období.

Matovič demisi roztrhal před zraky prezidentky

Zajímavá událost se odehrála v kanceláři prezidentky Čaputové, kam dorazil osobně doručit demisi Ministr financí Igor Matovič. Ten svou demisi před zraky zaměstnanců prezidentské kanceláře podepsal, aby ji vzápětí roztrhal. Zajímavý počin od člověka, který vedl Slovensko jako premiér tři roky.

Na premiérský post proruský Pellegrini?

V předčasných volbách bude zajímavé sledovat, jak si povede strana Hlas Petera Pellegriniho. Podle Heggera se jedná o člověka, který se chová jako proruský agent a odmítá jakoukoli podporu Ukrajině. Největší rozruch vyvolalo odevzdání systému protivzdušné obrany S-300 právě na Ukrajinu. Tento krok veřejně nejvíce kritizovali Pellegrini a Robert Fico. Hegger tehdy vyzval oba politiky, ať se jednou na vlastní oči přesvědčit, jak vypadá země zasažená válkou.

„Pánové Heger, Naď a Matovič předvedli ohledně dodávky zbraní na Ukrajinu tak neuvěřitelnou lež přímo do očí slovenským občanům, že jejich vláda ztratila jakékoli morální právo na další existenci,“ prohlásil tehdy Pellegrini.

Robert Fico tento krok komentoval slovy, „Prezidentka Zuzana Čaputová s premiérem Eduardem Hegerem nás otevřeně zatahují do války na Ukrajině.“

Zdroj: lp-life.cz, Trend.sk, Sme.sk