Na Prigožinově vzpouře se mohla podílet osoba blízká Putinovi: Danilov jmenoval Medvedčuka

Přidat na Seznam.cz

Oleksij Danilov, tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny je přesvědčen, že ke vzpouře v Rusku muselo dříve či později dojít.

Putinův kmotr, bývalý ukrajinský poslanec Viktor Medvedčuk, se možná podílel na neúspěšném puči zakladatele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina, píše deník TSN. Právě na čerpacích stanicích, které vlastnil zrádce Ukrajiny, tankovali Wagnerovi bojovníci svá vozidla zdarma.

V rozhovoru pro Rádio NV to uvedl tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov.

Podle něj ke vzpouře v Rusku muselo dříve či později dojít. Danilov nepochybuje o tom, že Medvedčuk Prigožinovi pomáhal. Neví však, jaká byla jeho motivace.

„Medvedčuk vlastní několik řetězců čerpacích stanic a právě tam váleční zločinci tankovali a zadarmo se stravovali,“ řekl.

Důsledky Prigožinovy vzpoury pro Kreml
Poradce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak se domnívá, že vojenské povstání vůdce Vagnerovy PMC Jevhena Prigožina ponížilo Putinův režim. Ukázal, že nejen kremelský vůdce Putin se může ohánět svou silou.

Rada národní bezpečnosti a obrany poznamenala, že dobrodružství vůdce Wagnerovců ukázalo, že „hvězdu z kremelské věže lze sundat“. Podle Danilova není Prigožin nezávislou postavou ruské politiky, takže dříve či později Putinův režim padne.

Po akci 24. června Prigožin prohlásil, že své kolony, které se pohybovaly směrem k Moskvě, obrátí a pošle je podle plánu do polních táborů, psala CNN. Tomu údajně předcházelo jednání se samozvaným prezidentem Běloruska Alexandrem Lukašenkem.

Zdroj: CNN, TSN