Na přehlídce v Moskvě seděli za Putinem vyznamenaní váleční zločinci, kteří jsou obviněni z válečných zločinů, například z masakru v Buči

Přidat na Seznam.cz

Za Putinem seděli poručík Chalyy Čuldum-ool a major Boris Dudko. Oba bojovali na Ukrajině a obdrželi tituly Hrdinů Ruska. Oba jsou obviněni z brutálních válečných zločinů.

Dva vojenští důstojníci, kteří viděli boje na Ukrajině a jejichž jednotky byly obviněny ze spáchání válečných zločinů proti civilistům, stáli za ruským prezidentem Vladimirem Putinem během čtvrtečního průvodu ke Dni vítězství v Moskvě, píše deník Kyiv Post.

Během služby na Ukrajině sloužil Čuldum-ool u 55. horské motostřelecké brigády z Tuvské republiky. Jeho jednotka několik týdnů držela více než 300 obyvatel, včetně kojenců a lidí starších 90 let, ve sklepě školy bez záchodu, osvětlení a větrání ve vesnici Jahidne v Černihivské oblasti. Jednotka si zřídila své velitelství ve škole nad zadrženými vesničany, což ukrajinské úřady označily za taktiku lidského štítu. Deset rukojmích zemřelo při zadržování a dalších 17 bylo zabito během okupace. Podle březnového oznámení Vladislava Chovaliga, hlavy ruské republiky Tuva, byl Čuldum-ool údajně vyznamenán medailí Hrdina Ruska za střelbu z granátometu na dvě vozidla a zabití deseti ukrajinských vojáků.

Dalším vojákem sedícím za Putinem byl major Boris Dudko, který sloužil na Ukrajině jako zástupce velitele 124. samostatného tankového praporu 76. gardové výsadkové útočné divize výsadkových sil. Jeho jednotka se účastnila masakrů, které se odehrály v Buči u Kyjeva na začátku úplné invaze v roce 2022. Ukrajinské úřady uvedly, že v Buči zemřelo více než 300 lidí a masakr označily za genocidu. Dudko dostal také titul Hrdina Ruska poté, co jednotky pod jeho velením zničily na východní Ukrajině „sedm nepřátelských tanků a velké množství nepřátelského personálu“.

Vladimir Putin ve svém projevu na přehlídce hovořil o revanšismu nacismu na Západě a označil účastníky války na Ukrajině za hrdiny, uvedla Meduza. Přehlídky se zúčastnilo více než devět tisíc vojáků a 61 kusů techniky, včetně jednoho tanku T-34 a raketových systémů Iskander-M.

Zdroj: Kyiv Post, Meduza