„Na politické nuly zapomenu v první den svého starobního důchodu“, prohlásil Zeman v posledním novoročním poselství

Přidat na Seznam.cz

Prezident Miloš Zeman dnes pronesl své poslední novoroční poselství, v němž bilancoval uplynulý rok. V něm se zabýval nejen aktuální situací na Ukrajině, ale shrnul dokonce své 32leté působení na politické scéně. Neodpustil si také kritiku na adresu některých politických komentátorů a politiků.

Úvod svého projevu věnoval aktuální situaci na Ukrajině, kterou komentoval se slovy, že byl vždy stoupencem korektních ekonomických vztahů s Ruskou federací, zejména kvůli levné energii, zároveň však existují situace, kdy ekonomické zájmy musí ustoupit zájmům bezpečnostním.

„A celosvětová bezpečnost, a tedy i bezpečnost České republiky, je touto agresí ohrožena, proto plně podporuji pomoc České republiky bojující Ukrajině a věřím, že tlak svobodných zemí dříve nebo později přiměje Rusko, aby území Ukrajiny opustilo,“ dodal.

K vypršení prezidentského mandátu dojde 8. března a Miloš Zeman si hned poté chce užívat starobního důchodu. „Jako každý politik jsem se občas setkával přímo nebo zprostředkovaně se závistivými a zakomplexovanými nulami, ať už mezi politickými komentátory, mezi neúspěšnými politiky i jinde.“

„Na tyto nuly zapomenu první den svého starobního důchodu a naopak budu vděčně a s úctou vzpomínat na všechny ty, s nimiž jsem měl tu čest pracovat pro republiku,“ uzavřel kriticky Zeman svůj projev.

Tradiční novoroční projev přesunul Miloš Zeman z Nového roku na 26. prosinec při nástupu do funkce a tento krok zdůvodnil, že chce navázat na prvorepublikovou tradici, když v tento den pronášel svůj projev Tomáš Garrigue Masaryk.

Zdroj: Česká televize, redakce