Na pobřeží Uruguaye uhynulo asi 2000 tučňáků

Přidat na Seznam.cz

Na pobřeží východní Uruguaye uhynulo za posledních 10 dní přibližně 2 000 tučňáků magellanských, píše deník France24. O ptačí chřipku se zřejmě nejedná, příčina zůstává záhadou, uvedly úřady.

„Je normální, že nějaké procento uhyne, ale ne takové množství,“ řekla Carmen Leizagoyenová z uruguayského ministerstva životního prostředí a připomněla, že k podobnému úhynu došlo v Brazílii z neznámých důvodů i vloni.

Většinou mladí jedinci tučňáků magellanských uhynuli v Atlantském oceánu a proudy je zanesly k uruguayskému pobřeží.

Nalezení tučňáci byli vyhublí, bez tukových zásob a s prázdnými žaludky. Aktivisté za ochranu životního prostředí viní z nárůstu úmrtí tučňáků magellanských nadměrný a nelegální rybolov. Jak uvedl Richard Tesore z dobrovolnické organizace SOS Marine Wildlife Rescue (SOS – Záchrana mořských savců), nedostatek potravy pro tato zvířata byl zaznamenán již v roce 1990, píše deník TheNationalNews.

Podle dobrovolníka subtropický cyklon v Atlantiku, který v polovině července zasáhl jihovýchodní Brazílii, pravděpodobně zabil nejslabší jedince. Kromě tučňáků našel v poslední době na plážích východně od hlavního města Uruguaye Montevidea i mrtvé buřňáky, albatrosy, racky, mořské želvy a lachtany.

Zdroje: France24, TheNationalNews